BALISONG model Hidden Angel - novinka roku 2021

BALISONG model Hidden Angel - novinka roku 2021

Počátkem 70. let 20. století se nůž typu Balisong stal ve světě hodně populární. Především mezi kriminálními živly byl Balisong velice oblíbenou i obávanou zbraní. Mnoho lidí poznalo, že Balisong je velmi matoucí zbraň a že není snadné odhadnout jeho dosah. Již pouhé otevření tohoto zavíracího nože je obtížnější než u ostatních nožů a stává se, že netrénovaný začátečník se při rychlém otevření většinou zraní sám.

 

Použité materiály: Knihy: BALISONG motýlkový nůž – T. Turnhōfer, The Advanced Balisong Manual  - J. Imada a BALISONG – The Lethal Art of Filipino Knife Fighting – S.Campbell,G. Cagaanan, S. Umpad. + internet.

 

Text a foto: Martin Hradecký

 

Různé varianty originálních filipínských Balisongů.

Různé varianty originálních filipínských Balisongů.

Balisongy jsou samozřejmě velmi úzce spojovány s filipínskými bojovými uměními nejčastěji nazývanými ARNIS, ESCRIMA nebo KALI. Existuje několik teorií, které vysvětlují, jak vznikl název tohoto zavíracího nože. Překlad slova Balisong z Filipínštiny / Tagaloku je „lámající roh“ a údajně pochází ze slov bali sungay – doslovně „zlomený / skládací roh“.

 

Největší Balisong s kterým jsem se na Filipínách setkal. Jeho celková délka byla cca 2,5 m.

Největší Balisong s kterým jsem se na Filipínách setkal. Jeho celková délka byla cca 2,5 m.

 

Rotace nože, která je podobná pohybu křídel motýla, dala Balisongu jeho druhý název motýlek – Buterfly Knife. Někdy se také uvádí vysvětlení názvu Balisong spojením označení barangay (vesnice) Balisong v provincii Batangas u města Taal na ostrově Luzon na Filipínách. Toto je místo, kde se dodnes tyto speciální zavírací nože ručně vyrábějí. Za otce Balisongu v podobě v jaké ho známe dnes je považován nožíř Perfecto de Leon, který vyrobil první model v roce 1905.

 

Další Balisong z oblasti Batangas.

 

Podle nejnovějších faktů byl model zavíracího nože se stejným konstrukčním systém vynalezen ve Francii jako námořnický nůž a to již v roce 1791. Tento nůž je k vidění v muzeu De la Coutellerie v Thiers. Přesto nemůže nikdo zpochybnit fakt, že Balisong je znám po světě díky Filipíncům.

 

Reklamní cedule na silnici v oblasti barangay (vesnice) Balisong v provincii Batangas u města Taal na ostrově Luzon na Filipínách.

 

Balisong nebo chceme-li motýlek, je druh zavíracího nože, jehož rukojeť je podélně rozdělena na dvě části. Každá část rukojeti je spojena s čepelí vlastním čepem. Do plochy čepele mezi těmito čepy bývá zasazen tzv. Tang pin - kolík, který obě ramena rukojeti vymezuje do patřičné polohy. Tímto „vymezením“ je zabezpečeno jištění čepele jak v otevřeném, tak v uzavřeném stavu. Otevírací a zavírací mechanismus Balisongu by měl být robustnější. Kolík na konci čepele a stejně tak i spojovací čepy by měly být dostatečně houževnaté, aby umožnily léta užívání, aniž by se značně opotřebovaly. Jiné řešení ochrany čepele je zen kolík. Zen kolík je výstupek na čepeli, který plní stejnou funkci jako tang piny. Zaráží se o šrouby, kterým říkáme zen piny. Zastavuje se o ně čepel při otvírání a při zavírání. Čepel musí být upravena tak, aby ji při zavření nože mohly šrouby (zen piny) zastavit přesně v rukojeti.

 

Každá část rukojeti nože Hidden Angel je spojena s čepelí vlastním čepem.

Každá část rukojeti je spojena s čepelí vlastním čepem.

 

Ve světě je nabízeno obrovské množství variant motýlkových nožů. Nejvíce se od sebe tyto modely liší druhem hrotu, linií ostří, rukojetí, umístěním pojistné spony a samozřejmě použitými materiály. Nejpoužívanější jsou čepele se středovým hrotem, s prohnutým neboli bowie hrotem a s hrotem typu tanto. Linie ostří bývá vesměs rovná, ale zhotovují se i speciální modely s vlnitým ostřím. Nejvíce rozmanité jsou na motýlcích rukojeti. Druhy materiálů, barev a tvarů jsou skoro nekonečné.

 

Některé originální filipínské Balisongy jsou i velmi pěkně zpracované.

 

Prodávají se motýlky, jejichž rukojeti jsou vyrobeny z plastu, mosazi, ocele, plechu či dřeva. Rukojeť může být také odlita ze zinkových slitin nebo kombinována z několika různých materiálů. Podle druhu rukojetí rozlišujeme Balisong na U-kanálovou a sendvičovou konstrukci. Střenky mohou být doplněny ještě dalším materiálem, tyto doplňky nazýváme příložkami. Sendvičová konstrukce rukojeti je vrstvená, tzn. plátek rukojeti je s čepelí spojen pivotem na jedné straně a na opačném konci pomocí spaceru s druhým plátkem.

 

Nabídka Balisongů v obchůdcích v oblasti Batangas je opravdu velká.

 

 

Spacer musí být tak široký, aby se čepel při zavírání nedotýkala rukojeti. Střenky U-kanálové konstrukce jsou každá z jednoho materiálu, který má ve středu vyfrézovaný žlábek pro čepel, rukojeť je proto pevnější než sendvičová konstrukce. U-kanálové řešení nepotřebuje spacery. Poslední věcí, která je velice důležitá na Balisongu, je tzv. pojistná spona.

 

Detail jednoduché jistící západky ve tvaru T.

Detail jednoduché jistící západky ve tvaru T.

 

Pojistná spona na rukojeti je výkyvná, na konci rozšířená „páčka“, která je čepem uchycena v jednom rameni rukojeti a zapadá do výřezu na druhém rameni rukojeti. Dříve se u motýlků používala drátěná spona, ale té se už většinou upustilo. Podle toho, na kterém rameni rukojeti se nachází pojistná spona, Filipínci dále rozdělují Balisong na Batangas Balisong a Manila Balisong. Rozšířenější a používanější je druh Batangas Balisong, což znamená, že pojistná spona je uchycena na levém rameni rukojeti nože. Tento technický detail nabývá důležitosti v okamžiku, kdy majitel začne nacvičovat otevírání a zavírání nože jednou rukou.

 

Jeden z filipínských prodejců Balisongů v oblasti Batangas.

 

Podle mistrů boje s Balisongem je jednou z největších výhod této zbraně to, že nemusí být nezbytně smrtelná. Nůž se dá v zavřeném stavu použít nejen jako zpevnění pěsti pro údery, ale může se i použít pro údery či tlaky na vitální body a to konci nože, které přečnívají ze zatnuté pěsti. Podobně se používají zbraně jako je Kubotan, Jawara nebo filipínské Dulo-dulo či Palm stick. Jelikož má nůž rukojeť rozdělenou na dvě části, které se točí nezávisle na sobě, může být ta část, která není držena v ruce použita také například pro úder. První věcí, kterou se student učí, obvykle bývá, jak nůž otevřít a zavřít – myšleno samozřejmě s použitím jen jedné ruky.

 

Oba modely Balisongů Hidden Angel od firmy Cold Steel v otevřeném stavu.

Oba modely Balisongů Hidden Angel v otevřeném stavu.

 

Jde o to, že protivník neví, kde se zrovna nachází čepel, a nemůže tedy dobře reagovat na útok. Zároveň může jít i o zastrašení. Dále výcvik s Balisongem následuje výukou bojových střehů, základních řezů, bodů a seků, pohybem se zbraní, krytů a úhybů. V současné době se nejčastěji s motýlky nacvičuje tzv. Flipování (angl. flipping) či česky víření. Jedná se o zvláštní manipulaci, kdy se trénují různé triky, se kterými se dá Balisong otevřít nebo zavřít. Tyto tzv. triky jsou rozdělovány do několika kategorií a to podle obtížnosti. Nejtěžší triky už nemají většinou nic společného s bojovým uměním. Zdůrazním, že motýlek pro triky musí mít čepel broušenou jen z jedné strany. Ohledně legislativy, tak v ČR neexistuje žádné omezení týkající se vlastnictví jakéhokoliv nože (tedy i balisongu), včetně prodeje a nákupu. POZOR – v mnoha zemích světa je ještě dnes Balisong zakázanou zbraní.

 

Hidden Angel - Celková délka v otevřeném stavu je 260 mm a v zavřeném stavu 150 mm.

Hidden Angel - Celková délka v otevřeném stavu je 260 mm a v zavřeném stavu 150 mm.

 

 

S motýlky jsem se poprvé setkal v roce 1988. Díky omezenému přísunu informací jsem s tímto nožem zpočátku cvičil jen různé varianty otevření a zavření. Teprve časem jsem se dostal k filipínským bojovým uměním, kde jsem se seznámil i s celkovým konceptem výuky boje s Balisongem. Osobně jsem navštívil na Filipínách v oblasti Batangas několik speciálních obchůdků se zbraněmi a s pracovním nářadím. Mimo obrovského množství různých modelů Balisongů (kdy největší kus v otevřeném stavu měl cca 2,5 metru a byl raritou), nabízely tito výrobci i jiné filipínské zbraně - Kampilany, Krisy, Ginuntingy, Karambity, … Byl jsem se také podívat v jedné dílně, kde tyto výrobky vznikají a je až s podivem v jak jednoduchých a nuzných podmínkách tito výrobci pracují.

 

Momentka z dílny, kde se ručně Balisongy na Filipínách vyrábějí.

 

Samozřejmě jsem si několik originálních Balisongů pořídil. Pokud se začnete více zajímat o Balisongy, tak doporučuji si pořídit i nějakou literaturu. V českém jazyce vyšla výborná knížka od autora Tomáše Turnhōfera – BALISONG motýlkový nůž. Ze zahraniční literatury mohu jmenovat The Advanced Balisong Manual a BALISONG – The Lethal Art of Filipino Knife Fighting.

 

I na téma Balisongů vyšlo několik specifických knih.

 

Firma Cold Steel své první varianty Balisongů vyráběla v letech 2002 až 2005. Jednalo se o modely Arc-Angel a to buď Clip point nebo Spear point. V roce 2003 jsem měl možnost testovat model Arc-Angel Clip Point. Tento Balisong měl titanové rukojeti, čepel s prohnutým hrotem z oceli Carbon V a s klipsem na jedné části rukojeti. V té době patřil mezi nadstandardní Balisongy vyráběné ve světě.

 

Původní model Arc-Angel Clip Point s titanovými rukojeťmi.

Původní model Arc-Angel Clip Point s titanovými rukojeťmi.

 

Jednou z novinek společnosti Cold Steel v roce 2021 jsou Balisongy Hidden Angel. Vyrábějí se dva modely a to s hrotem Clip point nebo Drop point.

 

Jednou z novinek společnosti Cold Steel pro rok 2021 jsou modely Balisong Hidden Angel.

Jednou z novinek společnosti Cold Steel pro rok 2021 jsou modely Balisong Hidden Angel.

 

Oba nože jsou vyrobeny ze stejných materiálů. Vyzkoušel jsem model Hidden Angel Clip point jehož celková délka je 260 mm a hmotnost 208 g.

 

Balisong model Hidden Angel Drop point v otevřeném stavu.

Balisong model Hidden Angel Drop point v otevřeném stavu.

 

Materiál použitý na rukojeti je nerezavějící ocel SUS630 Stainless MIM, s využitím tzv. sendvičové konstrukce. Čepel nože je vyrobena z oceli CPM-S5VN. Jedná se o americkou ocel, která je nejen velmi tuhá a odolná, ale lze na ní dosáhnout vynikající ostrosti nože a ostří má pak dlouhou trvanlivost. Velmi jemně zrnitá prášková ocel s jednotnou mikrostrukturou nabízí velmi stabilní vlastnosti. Je odolná i při velmi jemné fasetě ostří, spolehlivá a vysoce korozivzdorná.

 

Čepel modelu Hidden Angel Clip point má délku 120 mm.

Čepel modelu Hidden Angel Clip point má délku 120 mm.

 

Čepel má délku 120 mm a úctyhodnou tloušťku 4,8 mm. Je použit hrot typu Bowie neboli Clip point. Jako systém ochrany čepele je použit tzv. zen kolík. Zen kolík je výstupek na čepeli, který se zaráží o šrouby, kterým říkáme zen piny. Zastavuje se o ně čepel při otvírání a při zavírání.

 

Tloušťka čepele Nože Hidden Angel je úctyhodných 4,8 mm.

Tloušťka čepele je úctyhodných 4,8 mm.

 

Oba díly rukojeti jsou pro odlehčení a jistější úchop upraveny menšími a většími otvory. Rukojeť je dále vybavena kovovým klipsem, který lze přemontovat na druhou stranu té samé části rukojeti. Pro zafixování/zajištění rukojeti nože a to jak v zavřeném, tak i v otevřeném stavu je použita obyčejná západka typu T. Aby se otáčely rukojeti a čepel, jsou mezi nimi podložky. Rukojeti jsou přišroubovány torxovými šrouby přes pivoty.

 

Jedna část rukojeti je vybavena elegantním kovovým klipsem, který umožňuje nůž nosit například v kapse.

Jedna část rukojeti je vybavena elegantním kovovým klipsem, který umožňuje nůž nosit například v kapse.

 

S motýlkem Hidden Angel jsem několik dní intenzivně cvičil různé varianty otevírání a zavírání. Měl jsem štěstí – nepořezal jsem se. Jediné na co jsem si musel zvyknout je jeho větší hmotnost a těžší čepel – což se při některých technikách otevření či zavření projevuje. Jinak se nůž ovládal dobře, pojistka vždy fixovala nůž jistě a bezproblémové bylo i jeho nošení v kapse. Pokud si pořídíte Balisong a začínáte s nácvikem tzv. flipování, tak určitě doporučuji předem doplnit svojí lékárničku o dostatek náplastí. 

 

Detail západky, která jistí nůž i v zavřeném stavu.

Odeslat článek známému   Vytisknout