Nůž LEATHERNECK SF od společnosti Cold Steel

Nůž LEATHERNECK SF od společnosti Cold Steel

Název Leatherneck pochází od Námořní pěchoty Spojených států amerických (United States Marine Corps -  USMC), jejíž příslušníci od roku 1776 nosí v rámci slavnostní uniformy na krku silný límec z kůže (leather = kůže a neck = krk), jenž údajně v minulosti chránil krk před útokem mečem či nožem a zároveň pomáhá držet hlavu vztyčenou ve správném vojenském držení těla.

 

První poručík Charles Rumsey Broom, foto cca 1817. Na vyobrazení ve vysokém koženém límci. (Zdroj: Wikipedia) 

 

Časem termín “leatherneck” překročil skutečné použití kůže a stal se i obyčejnou přezdívkou pro „Mariňáky“- příslušníky USMC. Označení SF značí slogan Semper Fidelis = Vždy věrný, který je i oficiálním názvem hymny U. S. Marine Corps. Příslušníci americké Námořní pěchoty jsou pokládáni za jedny z nejlepších amerických vojáků. V boji jsou většinou nasazeni jako první, mající za úkol prorazit nepřátelské linie, zatímco armáda se teprve mobilizuje. Námořní pěchota se proslavila pomocí jejího obojživelného boje za druhé světové války proti Japonsku. Americká Námořní pěchota nepoužívá jen pěší vojáky, ale i bojové letouny, vrtulníky, tanky a různá bojová vozidla. Tato série nožů je tedy věnována americké Námořní pěchotě a jejich příslušníkům.

Text a foto: Martin Hradecký

 

Série nožů Leatherneck SF a Leathernech Tanto od firmy Cold Steel.

Série nožů Leatherneck SF a Leathernech Tanto

Model pevného military nože Leatherneck

Společnost Cold Steel začala vyrábět model pevného nože Leatherneck SF v roce 2011. Je zřejmé, že se nechala při návrhu inspirovat modelem Ka-Bar U.S.M.C. fighting knife, který je vyráběn již od roku 1942. Firma Cold Steel přidala později ještě druhý model Leatherneck Tanto, který se liší pouze typem hrotu - tzv. American Tanto. Zpočátku používala na výrobu čepelí těchto modelů nožů ocel SK-5, později German 4116 a v současné době tyto nože vyrábí z oceli D2.

 

www.cold-steel.cz_leatherneck

Leatherneck Tanto a Leatherneck SF

 

D2 je vysoce odolná ocel s velkým obsahem chromu a uhlíku. D2 (používá se i označení K110) je ocel se zvýšenou korozivzdorností, ale není to nerezová ocel. Dále má tato ocel vynikající odolnost proti opotřebení, ale hůř se opracovává a ostří. Na modelech Leatherneck je použita konstrukce fulltang. To znamená, že jsou tyto nože vyrobeny z jednoho kusu oceli, která tvoří nejen čepel, ale zároveň je i po celé ploše součástí rukojeti.

 

www.cold-steel.cz_tabulka udržitelnosti ostří

Tabulka materiálů podle udržitelnosti ostří.

 

Celková délka nože Leatherneck SF je 300 mm a hmotnost je 349 g. Délka čepele je 171 mm a její tloušťka je 5 mm. Je použit hrot typu clip point a pouze hladké ostří. Čepel je ošetřena černou povrchovou úpravou Black Tuff-Ex. Ta posiluje odolnost čepele proti korozi, eliminuje odlesky a odrazy světla a navíc působí údajně také jako vynikající mazivo - čepel proklouzne i do pevného materiálu s výrazně menším třením, to znamená, že můžete řezat hlouběji a mnohem déle, než bez této úpravy. Oboustranná záštita je tvořena pevnou ocelí, která je vyhnutá směrem dopředu a zajišťuje spolehlivou ochranu prstů při jakékoliv manipulaci. Rukojeť je vyrobená z kvalitního materiálu Kray-Ex™ neboli Kratonu.

 

www.cold-steel.cz_Model pevného nože Leatherneck SF jehož celková délka je 300 mm.

Model pevného nože Leatherneck SF jehož celková délka je 300 mm.

 

Kraton je druh polymeru nahrazující pryž vyráběný z ropy a vynalezený firmou Shell. Může být odléván do tvaru rukojeti nože nebo její části a velice dobře absorbuje nárazy, nůž v ruce neklouže a poskytuje tak velice jistý úchop. Oválná rukojeť obklopuje full tang čepel, je vroubkovaná a má hrubou texturu pro jistý a bezpečný úchop. Konec rukojeti tzv. hlavice je z pevné strojově obráběné oceli.

 

www.cold-steel.cz_Detail rukojeti, která je vyrobená z materiálu Kraton.

Detail rukojeti, která je vyrobená z materiálu Kraton.

 

Pouzdro je vyrobeno ze speciálního plastu označeného jako Secure-ex. Dále je toto pouzdro opatřeno nastavitelným nylonovým průvlekem na opasek, který je připevněn dvěma šrouby plastovou částí průvleku k tělu pouzdra a který se zapíná na druk (spolu se suchým zipem). Pouzdro je ještě vybaveno několika otvory pro různé možnosti uchycení.

 

www.cold-steel.cz_Nůž Leatherneck SF i  s pouzdrem. 003 – Detail rukojeti, která je vyrobená

Nůž Leatherneck SF i  s pouzdrem.

 

Armádní nože – bodáky a útočné/bojové nože

Nože, které jsou primárně určeny k boji, mají buď samostatný vzhled sečné či bodné zbraně, nebo je jejich tvar stanoven vojenskými předpisy. Z vojenského hlediska bude sice vždy nůž chápán jako pobočná zbraň, přesto většina armád světa vybavuje své vojáky bajonety či útočnými noži dodnes. Bajonet či bodák (používají se oba názvy) se dá definovat jako krátká chladná zbraň přizpůsobená k upevnění na vojenskou pušku nebo samopal. Původním posláním bajonetu bylo vybavit vojáka-střelce z ruční palné zbraně náhradou kopí pro odrážení útoku jízdy. Později byl bajonet samozřejmě použit i k boji muže proti muži. V průběhu první světové války se velice rozšířily i tzv. zákopové nože a útočné nože. Tyto nože nebyly přizpůsobeny k nasazení na palnou zbraň – prioritně byly určeny pro boj v uzavřeném prostoru/zákopu.

 

www.cold-steel.cz_Je zřejmé, že se nechala firma Cold Steel při návrhu inspirovat modelem Ka-Bar U.S.M.C. fighting knife, který je vyráběn již od roku 1942. Na fotografii porovnání obou nožů.

Je zřejmé, že se nechala firma Cold Steel při návrhu inspirovat modelem Ka-Bar U.S.M.C. fighting knife, který je vyráběn již od roku 1942. Na fotografii porovnání obou nožů.

 

Druhá světová válka již zákopový charakter neměla, tudíž se zákopový nůž stal trochu historií. Útočné nože se částečným zkrácením většinou přetvořily na tzv. nože bojové, které se používají dodnes. Například i většina speciálních jednotek má k bojovým nožům velmi vřelý vztah a naučit účinně zacházet své příslušníky s těmito bojovými prostředky berou jako samozřejmost. Není také náhoda, že některé ze specializovaných útvarů mají přímo ve svých znacích či odznacích, dýku nebo nůž. Obecně se dá říci, že tyto tzv. military nože bývají pevné nože různých velikostí, ale vždy jednoduchých tvarů. Hlavní výhodou všech pevných/otevřených nožů je jejich okamžitá připravenost k použití. Oproti zavíracím nožům se například nemusíte bát, že se vám čepel nože zavře na prsty, nebo že se vám váš nůž zasekne zrovna v ten nejnevhodnější okamžik.

 

www.cold-steel.cz_S testovaným nožem jsem také bez problémů naštípal a rozsekal několik zvířecích kostí a lebek.

S testovaným nožem jsem také bez problémů naštípal a rozsekal několik zvířecích kostí a lebek.

 

Název nože:                     Leatherneck SF

Celková délka:                 300 mm

Hmotnost:                        349 g

Délka čepele:                   171 mm

Druh hrotu:                      Clip point

Ocel:                                  D2

Materiál rukojeti:             Kray-ex neboli Kraton

Pouzdro:                           secure-ex/ plast+nylon       

 

www.cold-steel.cz_Oba vyráběné modely společnosti Cold Steel – Leatherneck SF a Leahterneck Tanto.

Oba vyráběné modely společnosti Cold Steel – Leatherneck SF a Leahterneck Tanto.

 

Test nože: Samozřejmě, že jsem se i u tohoto testovaného nože zaměřil na funkčnost a odolnost. Nezapomněl jsem, ale i na komfort při používání a využití pevného nože Leatherneck při nestandardních činnostech.

 

Páčit se s nožem Leatherneck SF od společnosti Cold Steel dá velice dobře.

Páčení na plocho čepel snášela velmi dobře.

 

Nůž se celkově velmi dobře ovládal. Jsem přesvědčen, že k tomu přispěla nejen zvláštní ergonomie rukojeti, ale i samotný materiál, z kterého je rukojeť vyrobena. Kraton je druh materiálu, který je opravdu měkký, ale zároveň pevný. Nůž je od výrobce kvalitně nabroušen, proto nebyl problém vyzkoušet kvalitu jeho ostří a to na mnoha rozličných materiálech.

 

www.cold-steel.cz_Nasekat silnější větev na několik částí šlo s testovaným nožem výborně

Nasekat silnější větev na několik částí šlo s testovaným nožem výborně

 

Zahrocoval jsem několik různě silných větví a to jak z listnatých tak i jehličnatých stromů. Řezal jsem silná i slabá lana, provazy, kabely či textil. Odsekával jsem i větší větvě od stromů nebo jsem s Leatherneckem  přeseknul mladý stromek. V rámci razantních seků, jsem se rozhodl nůž ještě více otestovat. Přepůlil/přesekal jsem několik zvířecí kostí a lebek – i toto nůž zvládl na výbornou a čepel i ostří přežilo bez úhony.

 

www.cold-steel.cz_S testovaným nožem jsem také bez problémů naštípal a rozsekal několik zvířecích kostí a lebek.

S testovaným nožem jsem také bez problémů naštípal a rozsekal několik zvířecích kostí a lebek.

 

Test hrotu jsem uskutečnil na silnějším dřevěném prkně. Provedl jsem několik desítek razantních bodnutí s následným vylamováním do různých směrů. Hrot nebyl ohnut ani zlomen.

 

www.col-steel.cz_Test hrotu dopadl dobře, ani po několikanásobně opakovaných bodnutí s následným vylamováním do různých směru nedošlo k žádnému poškození hrotu nože.

Test hrotu dopadl dobře.

 

Dále jsem opakovaně prorážel několik větších plechových nádob. Zde došlo jen k mírnému obroušení černé povrchové úpravy na čepeli. Hrot nebyl nijak poškozen.

 

www.cold-steel.cz_Hrot jsem nijak nepoškodil ani při opakovaném prorážení plechové nádoby.

Hrot jsem nijak nepoškodil ani při opakovaném prorážení plechové nádoby.

 

Vyzkoušel jsem také železnou hlavici, která je zakončením rukojeti nože. Nůž jsem použil jako improvizované kladivo a nejprve jsem bez problémů rozbil část cihly.

 

www.cold-steel.cz_Zádní částí rukojeti (kovovou hlavicí), jsem vyzkoušel rozbit cihlu. Nůž se i při této činnosti osvědčil.

Zadní částí rukojeti (kovovou hlavicí), jsem vyzkoušel rozbit cihlu. Nůž se i při této činnosti osvědčil.

 

Později jsem ještě zatloukl několik různých hřebíků do dřevěného hranolu. Nůž se jako zatloukací improvizovaný pracovní nástroj skvěle osvědčil.

 

www.cold-steel.cz_Kovovou hlavici, která je zakončením rukojeti jsem také vyzkoušel coby improvizované kladivo. Zatlouct několik hřebíků šlo výborně.

Kovovou hlavici, která je zakončením rukojeti jsem také vyzkoušel coby improvizované kladivo. Zatlouct několik hřebíků šlo výborně.

 

Další částí testu bylo zatloukání improvizovaných dřevěných kolíků a to pomocí ploché části čepele. Při razantním zatloukání mne zajímala odolnost nože a jeho houževnatost při tomto nevšedním použití. Zatloukal jsem několik silnějších částí zahrocených větví do země, přibližně 6-8 cm hluboko. Díky své hmotnosti a robustnosti čepele se i tato činnost dala s nožem zvládnout. Nůž vydržel bez újmy.

 

www.cold-steel.cz_Nůž je od výrobce kvalitně nabroušen – zahrotit několik větví nebyl vůbec žádný problém.

Nůž je od výrobce kvalitně nabroušen – zahrotit několik větví nebyl vůbec žádný problém.

 

Zaměřil jsem se i na speciální štípání a sekání, kdy jsem si vypomáhal kusem dřeva, kterým jsem opakovaně vedl údery do hřbetní části čepele, tak abych přepůlil či oddělil dřevo, které jsem potřeboval naštípat. Chvílemi jsem samozřejmě i silově páčil. Naštípal jsem takto nejen několik větví, ale i dřevěný hranol. Této technice se v oblasti bushcraft a zálesáckých dovedností říká Batoning. I zde Leatherneck SF fungoval výtečně.

 

www.cold-steel.cz_Zaměřil jsem se i na speciální štípání a sekání.

Zaměřil jsem se i na speciální štípání a sekání, 

 

Černá povrchová úprava čepele i hlavice nože bohužel nevydržela a došlo na několika místech k jejími obroušení. Je to jediné negativum, které jsem na noži při testování shledal.

 

Kvalitní úchop na testovaném noži neovlivnilo ani použití speciálních rukavic, ale ani různě potřísněné ruce (např. od vody či oleje). Zkoušel jsem s nožem pracovat v několika různých typech rukavic a to jak v nehořlavých-nomexových, tak i například v proti-úderových rukavicích. Tyto rukavice se často používají u armády, policie či záchranářských týmů. Nůž Leatherneck SF se v rukavicích ovládal výborně.

 

www.cold-sleel.cz_Zkoušel jsem s nožem pracovat v několika různých typech rukavic a to jak v nehořlavých-nomexových, tak i například v proti-úderových rukavicích.

Zkoušel jsem s nožem pracovat v několika různých typech rukavic a to jak v nehořlavých-nomexových, tak i například v proti-úderových rukavicích. 

 

Při bojovém použití nože může být důležité, jak rychle jsme schopni uvést náš bojový prostředek do stavu pohotovosti. U pevných nožů stačí vytáhnout nůž z pouzdra, proto je u těchto modelů klíčové jakým způsobem pouzdra fungují a možnosti jejich umístění na těle či výstroji.

 

www.cold-steel.cz_Bojové použití nože jsem již standardně vyzkoušel na 3D dřevěné figuríně. Zde se při některých razantních technikách velmi osvědčila spodní i horní záštita.

Bojové použití nože jsem již standardně vyzkoušel na 3D dřevěné figuríně. Zde se při některých razantních technikách velmi osvědčila spodní i horní záštita.

 

Při nácviku bojových aplikací s nožem se model Leatherneck FS ovládal standardně. Různé techniky – seky, body či řezy šly provádět například i do 3D dřevěné figuríny vcelku dobře. Zkoušel jsem techniky jak ve standardním, tak i reversním úchopu. Při některých razantních technikách se velmi osvědčila spodní i horní záštita.

 

www.cold-steel.cz_Společnost Cold Steel nabízí mimo model Leatherneck SF a Leatherneck Tanto, také tréninkovou verzi, která je vyrobena z materiálu Santoprene, což je termoplastický vulkanizát.

Společnost Cold Steel nabízí mimo model Leatherneck SF a Leatherneck Tanto, také tréninkovou verzi, která je vyrobena z materiálu Santoprene, což je termoplastický vulkanizát.

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout