Throwing Spikes - Vrhací Hroty

Throwing Spikes - Vrhací Hroty

Jednou z několika nových výrobků od společnosti Cold Steel pro rok 2023 byly tzv. Throwing Spikes. Tyto Vrhací Hroty jsou dodávány v balení ve speciálním nylonovém obalu po 4 kusech a jsou vyrobeny z oceli 420 SS. Jedná se o 2 větší a 2 menší modely, jejichž rukojeť je omotána zelenou padákovou šňůrou. Větší varianta má celkovou délku 195 mm a hmotnost 50 g. Menší model váží 25 g a jeho celková délka je 145 mm. Všechny Throwing Spikes mají stejný tvar – hrot typu spear point a zadní část rukojeti ukončenou specifickým rozšířením ve tvaru kruhu s otvorem.

 

Text a foto: Martin Hradecký

 

 

Throwing Spikes jsou dodávány ve speciálním nylonovém obalu

Throwing Spikes jsou dodávány ve speciálním nylonovém obalu.

 

 

Inspirace japonskými bo shurikeny

Samotné slovo shuriken znamená v japonštině „ruka skrývající čepel“ a jutsu je „dovednost nebo umění“. Techniky shuriken jutsu jsou tedy prioritně zaměřeny na vrhání malých kovových čepelí a již od pradávna byla součástí osnov některých tradičních japonských bojových umění. Jako doplňkovou zbraň využívaly shurikeny nejen nindžové, ale i známé samurajské školy japonského šermu kenjutsu. Druhů shurikenů je opravdu nepřeberné množství a pokud si je chceme alespoň základně rozdělit, tak obecně se dělí na tzv. Bo shurikeny a Hira shurikeny, nebo též Shakeny.

 

Druhů Shurikenů je opravdu nepřeberné množství

Druhů Shurikenů je opravdu nepřeberné množství.

 

 

Bo shurikeny jsou kovové jehlovité čepele, které se mohou lišit tvarem i tloušťkou. Mívají do hrotu zbroušený jeden konec, nebo v některých případech i oba současně.

 

Bo shurikeny jsou kovové jehlovité čepele, které se mohou lišit tvarem i tloušťkou

Bo shurikeny jsou kovové jehlovité čepele, které se mohou lišit tvarem i tloušťkou

 

Oproti tomu Hira shurikeny (Shakeny) jsou tenké kovové plátky s různým počtem hrotů, často ve tvaru hvězdice. Obvykle se shurikeny používaly k vrhání na nepřítele k odvrácení jeho pozornosti, nebo abychom ho přinutili k úhybnému manévru. Shurikeny se samozřejmě používaly i při kontaktním boji. Nacvičovaly se různé techniky bodů a řezů.

 

Vrhací Hroty zde spolu s různými druhy bo shurikenů a několika replikami moguribači (ponorná vosa)

Vrhací Hroty zde spolu s různými druhy bo shurikenů a několika replikami moguribači (ponorná vosa)

 

Modely Throwing Spikes trochu připomínají také jehlice na sešívání japonských rohoží nazývané tatami bari a i jednu specifickou zbraň využívanou japonskými nindži a posléze i příslušníky Jakuzy (japonské mafie) a to moguribači, neboli ponornou vosu.

 

Větší a menší varianta Throwing Spikes

Větší a menší varianta Throwing Spikes.

 

 

Trénink s vrhacími hroty

V rámci vrhání jsem se zaměřil na techniku základního hodu označovaného v shuriken jutsu jako Shomen uchi. Jedná se vlastně o techniku hodu známou také jako No-Spin, což znamená hod bez rotace (neboli o 90 stupňů, takzvaný quater spin), protože nikdy nevyklouzne z ruky úplně rovně, taky zaleží na vzdálenosti a vypuštění.

 

 

 

 

Technik vrhání takovýchto čepelovitých zbraní je spousta, ale z těch hlavních je to dále hod na půl rotaci (half spin), nebo hod na celou rotaci (full spin). 

 

Vyzkoušel jsem i pouze bodné techniky v reversním úchopu

Vyzkoušel jsem i pouze bodné techniky v reversním úchopu.

 

Házel jsem jak do tradiční japonské rohože tatami (viz video), tak samozřejmě i do různých dřevěných cílů. Vyzkoušel jsem i pouze bodné techniky v reversním úchopu. Výrobky Throwing Spikes se pro tyto činnosti plně osvědčily.

 

Vrhání Throwing Spikes do rohože tatami

Vrhání Throwing Spikes do rohože tatami.

Odeslat článek známému   Vytisknout