
Vikingská sekera od Cold Steelu trochu jinak.
Když mi kamarád Artur, který se ve volných chvílích zabývá kovářskou výrobou nožů a předělávkami továrně vyráběných sekyr, zavolal, že pro mě má předělávku Cold Steel Viking Hand Axe, netušil jsem, jakou parádu přinese!
Viking Hand Axe od COLD STEEL
Viking Hand Axe je vikingská sekera vyráběná na základě historické předlohy. Na designu spolupracovali president společnosti Cold Steel Lynnem C. Thompsonem a výrobci nožů David Baker a Rich McDonald. Ruční vikingské sekeře dominuje masivní hlavice s klenutým, 16 cm dlouhým, ostřím. Hlavice sekery je vyrobena z uhlíkové oceli 1055 carbon steel chráněná proti korozi odolnou povrchovou úpravou. Čepel je extrémně houževnatá a ostří se velice snadno brousí i v nepříznivých podmínkách. Extrémně široké a velmi nabroušené ostří tvoří hrozivou bojovou sílu sekery, která by byla pýchou jakékoliv sbírky Vikingů! 76 cm dlouhé topůrko je vyrobeno z amerického bílého ořechu.
Viking Hand Axe - výchozí stav před úpravou.
Artur Kazarjan
Artur Kazarjan, 32 let, původem z Arménie. Do čech přicestoval s rodiči již jako dítě a v Čechách se usadili natrvalo. Artur vystudoval Vysokou školu finanční a správní v Praze a je ing. ekonomie a managementu. Jeho firma se specializuje na marketingový outsourcing. Artur je klasický manager dnešní doby, který ke své práci potřebuje také tvořit nějaké hmatatelné hodnoty.
Autor úpravy Artur Kazarjan
Popis run, symbolů a ornamentů, které jsou na sekeře vyobrazeny
Inguz (Freyr)
Runa mužské rozhodnosti a nového začátku, pobízí opustit staré a objevit nové. Prameny zmiňují ochranu domova a příjemné posezení u krbu. Signalizuje dokončení rozdělané věci. Symbol označuje zakončení velkého díla a čas na vychutnání úspěchu. Runa nám slibuje klid a jistotu odměny za vykonanou práci. Je dobrým znamením, chceme-li započít se stavbou, ať už reálnou nebo duchovní a dává nám k ní pevné základy.
Inguz, runa mužské rozhodnosti je ve spojení s Ódinovým koněm Sleipnirem.
Odal, Erda
Runa stability, symbolizuje silné obranné vlastnosti. Bývala spojována s Odinem a jeho moudrostí. Můžeme ji vnímat jako citadelu, hradbu, která chrání soukromý majetek a hodnoty. Je těsně spjata s matkou zemí. Symbolizuje rodinu, rod, pokrevní linii. Dědičné vlastnosti a předpoklady. Vliv předků, kontakt a spojení s předky.
*(je možná zapotřebí dodat, že za druhé světové války byl tento symbol, jako i mnoho jiných nesprávně interpretován a použit Německem, konkrétně Divizí SS Prinz Eugen, která byla zodpovědná za zachování rasové čistoty)
Runa stability Odal, symbolizuje silné obranné vlastnosti. Na sekeře je ve spojení s vlkem Fernirem.
Triskele, Triskelion nebo Trkot
Soustředně spirálovitě zakřivená trojcípá hvězda (různá znázornění), číslo 3 bylo považováno za posvátné a v daném případě symbolizuje elementy země, obloha a moře / tělo, duše a mysl / také spojitost s “primitivním" rozdělením ročních období (jaro, léto, zima) - symbol převzatý původně od Keltů, nálezy od Irska až po východní Evropu, často používaný Germány (z hlediska etnického původu představovali Vikingové severní větev Germánů)
Na hřbetě hlavice vyobrazen Triskele.
Vlk Fernir
Fenrir neboli Fenrisulfr je vlk, nejstarší syn Lokiho a obryně Angrbody, který se vyskytuje v severské mytologii. Bohové Fenrira spoutali. Fenrir však rostl tak dlouho, dokud pouta nepovolila, a poté za Ragnaröku spolknul Ódina. V té době byl totiž tak obrovský, že když otevřel tlamu, jeho horní čelist se dotýkala nebes, zatímco dolní čelist se dotýkala země. Fenrir byl zabit Vídarem, synem Ódina, jež jej podle různých zdrojů buď bodl do srdce, nebo roztrhnul jeho čelisti.
Detail vlka Fernir.
Kůň Sleipnir
Šedák Sleipnir (sleipnir ve staré norštině znamená štíhlý) rozhodně nebyl obyčejný. Vlastně se dá říci, že ho předčil málokterý kůň, a to ať bájný, nebo opravdový. Jeho jedinečnost totiž tkvěla v neuvěřitelné rychlosti a stejně jako bájný pegas uměl cválat vzduchem - ale na rozdíl od něj nepotřeboval křídla. Jeho zdatnost mu zajišťovaly hbité nohy: ovšem ne čtyři, jak by se u koně očekávalo, ale rovnou osm. S nimi mohl doběhnout dokonce i do Heilheimu, říše mrtvých, z níž se nikdo nevrací – a to ani bohové. Vládla mu nesmlouvavá bohyně Hel (odtud zřejmě anglické slovo hell = peklo), dcera Lokiho. Na jeho hřbetě bude Ódin cválat do poslední bitvy, která nastane o Ragnaröku – konci světa.
Detail koně Sleipnir.
Ornamenty po stranách
Vzory, které Artur vyobrazil po stranách, jsou pro Vikingy typické. Vikingské výtvarné umění mělo výrazně ornamentální charakter. Pro dřevo, kovy a kosti byl typický plochý ornament, dále to byly pletencové a klikatící se motivy a spirály. Složité propletence bez začátku a konce. Na dané sekyře použil vysoký reliéf (kde se kresba, nebo její část odděluje od pozadí a vystupuje do prostoru a je zpracována jako socha).
Pletenec bez konce.
Vikingský pletenec.
Postup výroby:
Poprosil jsem Artura, aby nám nastínil postup výroby.
Po zakoupení jsem lehounce zaoblil ostré hrany oka sekyry a upravil tvar topůrka, tak aby sekera seděla co nejlépe. Také jsem lehce zúžil místo úchopu, aby byl konec topůrka tlustší a sekyra při úchopu získala v rukou patřičnou oporu a při silném úderu nevylétla z rukou. Poté, co byla na topůrku vytvořena řezba, bylo dřevo místy povrchově páleno a lehce zbroušeno. Dřevo bylo dále řádně ošetřeno fermeží.
Rozpracované tepání hlavice, runy se začínají rýsovat.
Zbývala samotná sekyra. Protože se jednalo již o kovářsky hotový produkt, nezbylo mi než rýt do již vykalené oceli, což není úplně snadné. Po vytvoření reliéfu na oceli jsem pomocí vodivého roztoku a stejnosměrného proudu pokryl povrch patinou tak, aby to vypadalo autenticky. V samotném finále jsem výrazně zvednul výbrus a dal mu konvexní tvar (do čočky, nebo také jinak sekernický výbrus). Po nabroušení zbývalo nasadit sekeru na topůrko na fest. Prostě tak, aby už se nikdy, nijak a za žádných okolností nepohnula z místa. A bylo hotovo.