Vrhací hvězdice - Shurikeny

Vrhací hvězdice - Shurikeny

„Rokuriki však opět mohl prokázat svůj vynikající postřeh. Nejenže mistrně uhnul smrtící střele z foukačky, ale navíc stačil bez jakékoliv přípravy vrhnout proti Júsakovi svůj šuriken. Byla to typická zbraň nindžů, připomínající svým tvarem nejčastěji malou kruhovou ocelovou pilu s velkými, ostře nabroušenými zuby. Šuriken se s kovovým zadrnčením zasekl do dřevěného trámu, ale místo, kde ještě před chvílí stál skřet z Odani, bylo prázdné a nebylo jej vidět ani nikde kolem.“

 

Tato krátká ukázka je z povídky Nindžové z Odawary, kterou napsal pan Jiří Janoš v roce 1986 jako součást publikace Tajemný nindža v edici Karavana. Bylo to asi vůbec poprvé, co se oficiálně psalo v bývalém Českolslovensku o nindžích.

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký a Aleš Vondráček

 

 

Nindža vrhající hvězdice, komiksová představa.

Vrhací zbraně obecně  

Mezi jednoduché bojové prostředky patří zbraně házené rukou. Prapůvodními vrhacími zbraněmi byly převážně kameny a klacky. Tyto zbraně pravěkého člověka byly nezbytné k přežití v nepřátelském světě plném silných a velkých zvířat. Později jich ovšem užíval také v boji proti jiným kmenům. K vrhání a samozřejmě i k boji se časem používaly i různé druhy kopí, oštěpů, dýk a nožů. Dále pak sekyry, ale dokonce meče, šavle i mačety.

 

Fotografie originálních japonských šurikenů pocházející z několika nindžovských muzeí pořízených na ostrově Honšú.

 

Například Číňané používali některé velmi speciální vrhací zbraně. Za zmínku stojí naostřené mince nazývané Zhi Qian nebo křížová šipka Matka-Syn (Mu-Zi Shi Zi Biao). Další zajímavá vrhací zbraň byla používána v Indii.  Využívali ji Sikhové a šlo o bojový kruh - Čakram. Jedná se o plochý ocelový kruh s vnější velmi ostrou hranou. Čakramy se občas nosily na vysokém kónickém turbanu. Před vrhnutím se kruh roztočil na ukazováku, nebo se držel mezi palcem a ukazovákem a hodil se na nepřítele. 

 

Různé varianty vrhacích zbraní – šurikeny, bojový kruh čakram a naostřené mince nazývané Zhi Qian.

 

Samozřejmě že i bojovníci z jiných koutů světa nezůstávali pozadu. Severoameričtí indiáni ovládali mnoho různých druhů seker – tzv. tomahavků. V Africe se speciální vrhací zbraně nepoužívaly jen k lovu a boji, ale fungovaly také jako magické a kultovní předměty. Africké vrhací zbraně připomínají mnohá zvířata, často hlavy ptáků. Vzhledem k velké ceně oceli na africkém kontinentě se těmito zbraněmi dokonce i platilo. Velikost těchto zbraní se pohybuje od 30 do 70 cm a většinou se užívaly k vrhání do skupin protivníků na delší vzdálenost. V Evropě se k vrhání používala celá škála různých zbraní – nože dýky, sekery a oštěpy.

 

Vrhací hvězdice neboli hira-šurikeny – různé druhy.

 

Šurikeny – vrhací zbraně z Japonska

Přesto asi nejznámější jsou japonské vrhací zbraně tzv. šurikeny, které využívaly japonští válečníci – samurajové a nindžové. Obecně se šurikeny dělí na bó-šurikeny, kdy šlo o maximálně dvouhrotou zbraň a hira-šurikeny, kdy se jednalo o vícehrotou vrhací hvězdici. Někdy se používal pro vrhací hvězdice také název šaken. Šurikeny se převážně používaly k odvedení pozornosti, k zastrašení, nebo ke zdržení při  pronásledování. Použití šurikenů mohlo být ovšem i smrtelné, a to v případě, kdy hroty zbraní byly namočeny v jedu. Jedním ze zajímavých způsobů využití hira-šurikenů bylo, kdy se šuriken obalil a ideálně i protáhl skrze středový otvor látkou namočenou v hořlavině. Pokud se takto upravený šuriken zapálil a hozením se zabodl do dřevěného trámu konstrukce domu, snadno vznikl požár.

 

Fotografie originálních japonských šurikenů pocházející z několika nindžovských muzeí pořízených na ostrově Honšú.

 

Nejpoužívanějšími technikami hodu vrhacích hvězdic jsou techniky horním obloukem a bočním obloukem. Školy, které nejvíce využívaly hira-šurikeny byly především školy nindžucu – Iga ryú a Kóga ryú (z oblasti Iga a Kóga)  a  dále například školy Togakure ryú, Ikeda ryú, Yagyú ryú, Koden ryú a Araki ryú.

 

Fotografie originálních japonských šurikenů pocházející z několika nindžovských muzeí pořízených na ostrově Honšú.

 

 

Vrhací hvězdice od společnosti Cold Steel

Firma Cold Steel nabízí 2 varianty vrhacích hvězdic. Jedná se o menší modely Sure Strike a větší model Battle Star. Model Sure Strike je čtyřcípá ostřená čepel/hvězdice z jednoho precizně vyváženého kusu uhlíkové oceli 1055. Její celková velikost je 146 mm. Povrch je ošetřen tepelnou protikorozní úpravou. Tato povrchová úprava vydrží i při opakovaném házení. Modely Sure Strike jsou k dispozici ve třech hmotnostních variantách - lehké (79g) Light Sure Strike o tloušťce materiálu 2 mm, střední (119g) Medium Sure Strike o tloušťce materiálu 4 mm a těžké (181g) Heavy Sure Strike o tloušťce materiálu 6 mm.

 

Modely vrhacích hvězdic od Cold Steel Heavy Sure Strike, Medium Sure Strike i Light Sure Strike jsou v balení po třech.

Modely Heavy Sure StrikeMedium Sure Strike i Light Sure Strike jsou v balení po třech.

 

Model Battle Star je nejtěžší a největší vrhací hvězdice z dílny Cold Steelu a je také vyrobena z uhlíkové oceli 1055.  Obrovské hroty této čtyřcípé hvězdice jsou téměř 4 cm dlouhé a 2 cm široké a pronikají dokonce i tuhými materiály relativně snadno. Díky její váze je srovnatelnou vrhací zbraní s vrhacími noži. Celková hmotnost hvězdice Battle Star je 284 g a celková velikost je 269 mm. Tloušťka použitého materiálu je 2,8 mm. Model Battle Star se prodává po jednom kuse, kdežto modely Sure Strikes po třech kusech v balení. Vrhací hvězdice od společnosti Cold Steel jsou vyráběny v Jižní Africe a na Taiwanu.

 

Všechny varianty vrhacích hvězdic nabízených společností Cold Steel.

Všechny varianty vrhacích hvězdic nabízených společností Cold Steel.

 

Testování hvězdic:

Vrhací hvězdice od společnosti Cold Steel využívám již řadu let. Několikrát byly dokonce používány i na našem letním klubovém soustředění nazvaném DOVEDNOSTI BOJOVNÍKA, kde se vždy velice dobře osvědčily. Házíme prioritně do dřevěných cílů – z prken vytvořených dopadových ploch či pařezů stromů a nebo do uříznutých kusů kmenů stromů. Využíváme techniky hodu horním obloukem, nebo bočním obloukem.

 

Dřevěný cíl složený z prken spolu s nakreslenou lidskou siluetou.

Dřevěný cíl složený z prken spolu s nakreslenou lidskou siluetou.

 

Čtyřhroté vrhací hvězdice se velmi jednoduše vrhají a díky kvalitnímu zpracování se i dobře zabodávají.

 

Momentka z nácviku vrhání horním obloukem.

 

Například model Battle Star je i přes svou váhu a mohutnost dobře vyvážená hvězdice a snadno se s ní naučí házet i začátečník. Velmi se mi osvědčily modely  Light Sure Strike a Battle Star, které se velice dobře hodí na tzv. domácí vrhání. Klidně začněte s menší vzdálenosti a postupem času, kdy se vaše dovednosti ve vrhání zlepší, tak se posuňte na delší vzdálenost od cíle.

 

Jako cíl můžete využít třeba starý pařez v lese.

 

 

Buďte opatrní při vyndávání hvězdic z cílového materiálu, ideálně vykývněte a vyjměte ve směru zabodnutí. Poslední rada na závěr – vždy dodržujte pravidla bezpečného použití.

 

Momentka z nácviku vrhání horním obloukem. (Klidně začněte s menší vzdálenosti...)

Odeslat článek známému   Vytisknout