Hole se skrytou čepelí

Hole se skrytou čepelí

Starý šermířský mistr v té chvíli, kdy očekával na místě útok ze tmy, bezděčně a instinktivně zaujal stejnou střehovou pozici, do jaké se stavěl při šermu. „Kupředu!“ vykřikl vyzývavě do tmy. Blízko sebe ucítil zafunění a cosi se dotklo hrotu jeho hole. Čísi ruka pevně uchopila její konec a pokusila se mu ji vytrhnout. Jaime Astarloa se neslyšně zasmál, když uslyšel zašustění, jak spodní polovina hole sklouzla po ocelové čepeli, která v ní byla zasunuta jako v pochvě. Tohle čekal, útočník mu sám uvolnil zbraň a navíc mu bezděky naznačil, kde asi je a jak je daleko. V té chvíli šermířský mistr máchl paží dozadu, čímž osvobodil kord docela, a jeho pravá noha se třikrát po sobě vymrštila vpřed do tří výpadů naslepo proti stínům. Třetí útok narazil na cosi pevného a současně se ozvalo bolestné zasténání.

Tato scéna je z knihy Šermířský mistr, jejímž autorem je Arturo Pérez-Reverte. Děj románu se odehrává ve Španělsku poloviny devatenáctého století a knihu vydalo nakladatelství Alpress v roce 1998. Úryvek jsem vybral pro velmi realistické popsání použití vycházkové hole se skrytou čepelí v rámci situace přepadení.

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký a Aleš Vondráček

Použité materiály:Arturo Pérez-Reverte kniha Šermířský mistr, J.Zeman - Šikomizue, M.Novák – Bartitsu, Shillelagh, internet-wikipedie

 

Šermířský učitel Milan Štěpán alias LARS, umělecká agentura LARS (http://lars.mysteria.cz)

 

Vycházkové hole

 

Hůl nebo také hůlka je obvykle dřevěná nebo kovová tyčka opatřená hlavičkou neboli rukojetí. Existovala hůl maršálská, poutnická, pastýřská anebo také vycházková hůl neboli špacírka. Určitou zajímavostí je hůl vytvořená jako samorost z větve či kořene stromu, které se česky říká sukovice. Kdysi bývala vycházková hůl nejen pomůckou při chůzi, ale současně i vizitkou svého nositele. V určitém historickém období patřily k výbavě každého džentlmena klobouk a vycházková hůl. V Paříži bylo například kolem roku 1890 cca 250 specializovaných obchodů s vycházkovými holemi a stejně tomu bylo i v Londýně. Bez hůlky nevycházel tehdy nikdo, kdo se nechtěl na veřejnosti příliš odlišovat, ať již měl na sobě prvotřídní oblek nebo zašívané kalhoty a děravé boty. Zlatá éra vycházkových holí začala ve třicátých letech devatenáctého století. Vycházkové hole se například základně lišily podle druhu rukojeti. Známe modely označené jako fritz, derby, turistická/zahnutá, opera, kulová nebo tzv.„T“. Tělo vycházkové hole pokud bylo dřevěné, tak nejpoužívanější bylo ebenové anebo palisandrové dřevo.

 

Vycházková hůl -  jako součást určitého životního stylu.

 

Bylo tedy samozřejmě jen otázkou času, kdy a kde se založí samostatné školy zaměřené na boj s vycházkovou holí. Nejvíce se tyto metody boje rozvinuly ve Francii, Anglii, Irsku a v Itálii. Ve Francii byla dokonce vytvořena sportovní verze boje s vycházkovou holí nazvaná Canne de Combat, která existuje dodnes. Vzniknul také například systém Vigny Stick Fighting (metoda boje s vycházkovou holí či deštníkem), který založil Švýcar Pierre Vigny – mimo jiné i mistr francouzského Savate.

 

Vyšlo dokonce i několik knih zaobýrajících se problematikou boje s vycházkovou holí.

 

Dále se boj s vycházkovou holí vyučoval v Anglii jako součást bojového systému Bartitsu založeného panem Edwardem Williamem Barton-Wrightem. V těchto systémech boje se používala speciálně upravená vycházková hůl, která byla vytvořena z podobného dřeva jako je rattan a zakončená stříbrnou hlavicí. Ve svém repertoáru měly tyto systémy například techniky úderů, krytů, bodů, odzbrojování, hodů, použití hole jako bajonetu při obouručním držení, apod. Základním principem byla „kontrola iniciativy“ prostřednictvím techniky vylákání útočníka k úderu nebo preventivnímu úderu, aby mohl poté obránce plně kontrolovat útočníkovy pohyby.

 

Šermířský učitel Milan Štěpán alias LARS při zkoušení holí se skrytou čepelí model Sword Cane Aluminum Head od firmy Cold Steel.

Šermířský učitel Milan Štěpán alias LARS při zkoušení holí se skrytou čepelí model Sword Cane Aluminum Head .

 

V USA vyučoval unikátní systém boje s vycházkovou holí a deštníkem mistr šermu A.C. Cunningham.

Irský způsob boje holí má své počátky v 17. století, kdy Angličané zakázali Irům nosit jakékoliv zbraně. Hůl Bata nebo také Shillelagh byla často nošena na veřejnosti jako běžný doplněk, jako vycházková hůl, ale mohla být v jediném okamžiku využita jako velice brutální zbraň. Irští kluci se učili již od malička zacházet s holí Shillelagh a výcvik je provázel celým jejich dětstvím až do dospělosti.

 

rská hůl Shillelagh není opatřena čepelí, ale je velmi účinnou zbraní.

Irská hůl Shillelagh není opatřena čepelí, ale je velmi účinnou zbraní.

 

 

Skryté čepele v holích

 

Hole se skrytými čepelemi nebyly doménou pouze Evropy 18. století jak by se na první pohled mohlo zdát. Z římského období známe zbraň nazývanou dolon či dolo, kterou údajně využívali nájemní vrazi. Existovala také indická hůl gupti, která byla oblíbená v severní a ve střední části Indie. Svůj meč v holi – šikomizue, šikomi gatana, měli také japonští válečníci a to již v nejstarších dobách. Dodnes zůstal např. zachován meč v holi, užívaný vojevůdcem konce 16. století Nobunagou Odou. Asi nejplodnější období výroby těchto typů mečů v Japonsku započala v období Meidži po zákonu Haitó rei z roku 1876, který zakazoval nošení mečů na veřejnosti s výjimkou armády a policie. Samurajský stav měl po staletí právo nošení páru mečů (katana a wakizaši), a po zákazu nošení mečů se mnohý samuraj cítil poněkud nesvůj a často se proto uchyloval ke skrytému nošení meče. Kromě bambusových a bambus imitujících šikomizue se setkáváme s holemi dřevěnými, někdy potaženými sakurovou kůrou.

 

Meč wakizaši v montáži šikomizue - fotografie zapůjčena z www.busido.cz, s laskavým svolením Jakuba. Děkujeme!

 

V Evropě byl v určitém období meč či rapír populárním módním doplněk pro bohaté a urozené obyvatele. Nesmíme samozřejmě zapomínat na fakt, že se vždy jednalo o smrtící zbraně, se kterými v té době jejich majitelé často trénovali. V průběhu 18. a 19. století se ale stávalo méně společensky přijatelné, aby zbraň byla nošena na veřejnosti otevřeně/viditelně. A tak se začaly používat stylizované vycházkové hole, ve kterých byl skryt meč (kord) nebo dýka. Mezi zajímavé exempláře patří například Napoleonův kord v hůlce. Tuto zbraň věnovala Napoleonovi jedna z jeho obdivovatelek v roce 1799, kdy byl Napoleon zvolen prvním konzulem Francie. Údajně používali hole se skrytou čepelí také osobní strážci britské královny Viktorie.

 

Skryté čepele v holích se často inspirovaly ve zbrani nazývané kord.

 

 

Vycházkové hole a hůlky od Cold Steelu

 

Společnost Cold Steel vyrábí celou řadu těchto produktů. V prvé řadě jsou to klasické vycházkové hole City Sticks, kde se jedná o dva modely- Pistol Grip City Stick a City Stick. Tyto hole jsou vyrobeny ze sklolaminátu. Sklolaminát je kompozitní materiál, tvořený skleněnými vlákny (tkaninou) a vytvrzenou umělou pryskyřicí (polymerem). Vyznačuje se velkou pevností, odolností vůči chemikáliím i počasí. Rukojeti jsou z leštěného hliníku 6160.

 

Pro porovnání model Sword Cane Pistol Grip a model Pistol Grip City Stick.​

Pro porovnání model Sword Cane Pistol Grip a model Pistol Grip City Stick.​

 

Dále firma Cold Steel nabízí modely Walkabout, African Walking stick, Dragon a Lucky Dragon Walking Stick, Axe Head Cane, Steven Seagal Ten Shin a Blackthorn Series. Blackthorn Series se dále dělí na B.Staff, Irish B. Walking Stick a B. Shillelagh. Všechny tyto modely jsou vyrobené ze speciálního plastu – polypropylenu.

 

Detail čepele modelu Sword CaneAluminium Head a Sword CanePistol Grip od Cold Steel.

Detail čepele modelu Sword CaneAluminium Head a Sword CanePistol Grip.

 

Poslední skupinou jsou vycházkové hole se skrytou čepelí. CS nabízí 4 varianty – Sword Cane Aluminum Head, Sword Cane Pistol Grip, Sword Cane Heavy Duty a Sword Cane Quick Draw. Všechny modely jsou v černé barvě a další detaily ke každé holi viz. tabulka.

 

Model Quick Draw od společnosti Cold Steel, ze všech CS holí nejlehčí a s nejkratší čepelí.

Model Quick Draw, ze všech CS holí nejlehčí a s nejkratší čepelí.

 

                                   Aluminum Head        Pistol Grip             Heavy Duty      Quick Draw

Celková délka                 960 mm                     980 mm                  980 mm           980 mm

Hmotnost                         720 g                         730 g                      840 g                450 g

Délka čepele                    690 mm                     700 mm                 620 mm            455 mm

Průřez čepele                  čtyřhran                     čtyřhran                čočkovitý           kulatina

Ocel                 1055 Carbon Steel      1055 Carbon Steel    3CR13 Stainless   420 J2 Steel B.

Materiál rukojeti       leštěný hliník            leštěný hliník          tvrzený nylon   tvrzený nylon

Materiál hole            uhlíkové vlákno       uhlíkové vlákno            hliník               hliník

 

Všechny varianty vycházkových holí i se svými skrytými čepelemi vyráběnými firmou Cold steel.

Všechny varianty vycházkových holí i se svými skrytými čepelemi vyráběnými firmou Cold steel.

 

V rámci testu jsem se zaměřil na model Heavy Duty. Výhodou této varianty vycházkové hole oproti ostatním modelům od Cold Steelu je, že můžete provádět nejen razantní body ale i velice účinné seky. Čepel má šířku 18 mm, tloušťku 5,5 mm a délku 620 mm. Ostří je velmi kvalitně nabroušeno a jeho délka je od hrotu na jedné straně 545 mm a druhé 210 mm. Čepel je vyrobena z oceli 3CR13 a má čočkovitý průřez. Tělo hole je vyrobeno z hliníku o tloušťce 2 mm. Konec hole je opatřen gumovou botkou. Celková délka vycházkové hole Heavy Duty je 980 mm a hmotnost 840 g. Materiál rukojeti je z tvrzeného nylonu.

 

Skrytá čepel modelu Heavy Duty působí impozantně.

Skrytá čepel modelu Heavy Duty působí impozantně.

 

Hůl svým vzhledem naprosto sedí do dnešní moderní doby – dokonce si dovolím tvrdit, že je to přímo „důchodcovská“ varianta. Funguje jako zbraň sama o sobě, aniž bychom vyndali skrytou čepel. Můžeme s ní provádět kryty, údery a body oběma částmi a to jak v jednoručním, tak obouručním držení. Skrytá čepel je napevno přimontována k rukojeti. Pokud ji chci použít, tak ji musím tahem vytrhnout z hole. V holi drží na principu tření, není tam tedy žádný závit či jiný bezpečnostní prvek. Rukojeť s čepelí jistí v holi plast s dvěmi gumovými o-kroužky. Síla, kterou musím vynaložit pro tasení je bezproblémová a naprosto vyhovující. Co je ale důležité, rukojeť s čepelí sama z hole nevypadává.

 

Přímý bod s výpadem provedený na zavěšenou pneumatiku – čepel prošla celou pneumatikou z boku.

 

S testovanou holí jsem například opakovaně probodával pověšenou pneumatiku anebo sekal plastové pet lahve naplněné vodou a položené na podložce. Od jedné přeseknuté pet lahve jsem se propracoval ke čtyřem přeseknutým současně. Model vycházkové hole Heavy Duty vždy fungoval výtečně. Nedošlo k žádnému poškození.

 

Přeseknuté dvě pet lahve naplněné vodou a spojené kobercovou páskou k sobě.

Přeseknuté dvě pet lahve naplněné vodou a spojené kobercovou páskou k sobě.

 

Všechny modely vycházkových holí se skrytou čepelí jsem také vzal na soukromý trénink evropského historického bojového šermu. Poprosil jsem mého kamaráda a učitele šermu Milana LARSE Štěpána, aby se na varianty těchto holí podíval, vyzkoušel je a zhodnotil je. Spolu s Milanem jsme při tréninku došly k závěru, že modely Aluminum Head a Pistol Grip nejsou vhodné pro použití úderů holí prováděných rukojetí hole. Při švihu dochází k samovolnému uvolnění rukojeti se skrytou čepelí. U modelu Heavy Duty a Quick Draw se toto neděje. Milanovi se hole jinak velice líbily, hlavně kvalitou zpracování a funkčností.

 

Šermířský učitel Milan Štěpán alias LARS při zkoušení holí se skrytou čepelí od CS.

 

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout