KOBUN - moderní pevný nůž inspirovaný Japonskem

KOBUN - moderní pevný nůž inspirovaný Japonskem

Nůž Kobun je vyroben Americkou společností Cold Steel a opravdu v sobě nezapře inspiraci japonskými ostrovy. Název Kobun lze volně přeložit z japonštiny jako stoupenec, podřízený či adoptivní syn. Toto označení se často používá ve spojitosti s Jakuzou – japonskou zločineckou organizací a  jde o vztah Oyabun – Kobun / hlava rodiny – adoptivní syn. Oyabun je tedy šéf a Kobun je jeho podřízený. Jakuza se „proslavila“ nejen speciálně tetovanými příslušníky, ale i rituálem Jubicume/letící prst – což je rituál k urovnání přestupku či urážky. Jedná se o způsob potrestání či k dokázání upřímné omluvy odříznutím části vlastního malíčku.

 

Použité materiály: Jakub Zeman- článek Tantó

Text:Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký a Aleš Vondráček

 

Cold Steel Kobun ve společnosti japonského brnění

 

Nůž Kobun a samurajská zbroj ójoroi.

 

 

Trochu historie o japonských dýkách…

Japonská dýka tantó se údajně vyvinula ze staršího nože tósu a to již v období Heian (794-1185), nicméně jejím zlatým věkem se stalo období Kamakura (1185-1333), kdy se výroby této původně čistě bojové zbraně chopili tehdejší nejlepší mečíři. Nejčastější délka tantó bývá jedna stopa, což je přibližně 30 cm. Tato jednosečná zbraň má kovanou železnou záštitu a krátkou rukojeť, většinou o délce rovnající se šířce dlaně. V minulosti byla nošena mezi pásem/obi a šňůrou/yurugi ito, spojující ochranu stehen kusazuri a kyrys dó. Na tomto místě byla ještě fixována ovinutím hedvábné stužky sageo.

 

Originální japonské dýky tantó (vlevo) a kaiken (vpravo) spolu s testovaným kobunem.

Originální japonské dýky tantó (vlevo) a kaiken (vpravo) spolu s testovaným kobunem.

 

V 15. a 16. století se v Japonsku rozrostla poptávka po čistě účelových bojových zbraních. Vznikly i další krátké čepelovité zbraně, jako například dýka aikuči, joroidoši – probíječ zbrojí, kaiken – druh tantó nošený a používaný ženami či kubikiri neboli řezač hlav. Zajímavostí byl druh tantó, který používali japonští středověcí hasiči. Čepel jejich nástroje měla zubaté ostří, jednalo se tedy víceméně o malou pilku. Společnost Cold Steel se hrdě hlásí k tomu, že se nechala inspirovat tradičními japonskými čepelovitými zbraněmi při vzniku svých nožů typu tanto - jedná se například o modely: Recon Tanto, Kobun, Master Tanto, Magnum Tanto a Tanto Lite.

 

Nůž Kobun a originální japonská maska představující démona  Hannya.

          

Pevný nůž Kobun je vyroben z oceli AUS 8A, což je nerezová ocel s vynikajícími řeznými vlastnostmi a odolností vůči ohnutí či zlomení. Celková délka modelu Kobun je 250 mm, jeho hmotnost je 125 g a je zde použita konstrukce full tang – což znamená, že řap čepele prochází celou rukojetí. Hrot čepele je tzv. moderní tantó, kde jde v podstatě o opačně klopený kosý hrot. Podobný druh hrotu je typický pro některé tradiční japonské meče a dýky. Délka čepele je 136mm, tloušťka čepele je 3,5 mm a délka rukojeti je 114 mm. Rukojeť je vyrobena  z černého kratonu (což je druh pryže vynalezený firmou Shell) a nalisován na řap. Výrobce tento materiál označuje jako Long Kray-Ex. Rukojeť má po celé délce jemné zdrsnění a na konci rukojeti je otvor pro závěsnou šňůru. Rukojeť je u čepele ještě doplněna o oboustrannou malou záštitu. Součástí balení je také plastové pouzdro Secure-Ex spolu s kovovým klipsem.

 

Cold Steel Kobun i s pouzdrem

 

Pevný nůž Kobun i s pouzdrem je výrobek společnosti Cold Steel, který v sobě nezapře inspiraci Japonskem.

 

Firma Cold Steel začala vyrábět model Kobun již v sezóně 1996/1997. Od začátku byl nůž mimo jiné nabízen jako pevný model nože pro každodenní nošení, anglicky označované zkratkou EDC (Every Day Carry) a to specificky i pro skryté nošení. Zpočátku se nože vyráběly v Japonsku, v současnosti se vyrábějí na Taiwanu. V průběhu let se měnila použitá ocel, povrchová úprava čepele (vyráběly se i modely s černou čepelí) a dokonce existovala i varianta se zubatým ostřím. Plastové pouzdro u původního modelu bylo opatřeno plastovým klipsem s proti-háčkem. Nakonec se společnost Cold Steel vrátila k osvědčené (původní) variantě, kterou i dnes aktuálně nabízí. Zajímavostí je, že v roce 1998 vznikl i model Oyabun, který byl stejný jako model Kobun, jen delší - měřil 358 mm. Nůž Oyabun  firma Cold Steel  bohužel již několik let nevyrábí.

 

Původní verze a poslední aktuální verze nože Kobun od firmy Cold Steel. 

 

Test nože:

 

Začal jsem trochu nestandardně – prováděl jsem různé bojové techniky s testovaným nožem -  kombinace bodů, řezů a seků a to nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale i na dřevěné tréninkové desce a speciální dřevěné 3D figuríně. Nůž se vždy ovládal výborně.

 

Cold Steel Kobun - Testování bojových technik na speciální 3D dřevěné figuríně.

Testování bojových technik na speciální 3D dřevěné figuríně.

 

Dále jsem se zaměřil na základní manipulaci a používání testovaného nože. Pro mě, subjektivně, Kobun velmi dobře „seděl“ v ruce. Samotná rukojeť je velmi příjemně tvarovaná a zdrsněná a to samozřejmě napomáhá ke komfortnějšímu úchopu.

 

Cold Steel Kobun - Testování bojových technik na dřevěné tréninkové desce.

Testování bojových technik na dřevěné tréninkové desce.

 

V prvním stádiu testu jsem se zaměřil na vyzkoušení ostrosti nože. Zahrocoval jsem několik větví z listnatých a jehličnatých stromů o různých tloušťkách. Řezal a sekal jsem i různé další materiály - porcoval jsem potraviny (pečivo, ovoce, zeleninu, maso,…).

 

Řezné vlastnosti jsem mimo jiné vyzkoušel na několika větvích, které jsem bez problémů zahrotil na obou koncích.

 

Testovaný nůž vždy fungoval výtečně a svou roli určitě sehrálo i velmi kvalitní nabroušení od výrobce. Design nože doplňuje jednoduché plastové samosvorné pouzdro, jehož součástí je kovový klips. Nůž jsem samozřejmě zkoušel i tasit z plastového pouzdra, zde jsem narazil na jediné negativum. Kovový klips postrádá zpětný hák pro zajištění pouzdra za opaskem.

 

Cold Steel Kobun - Přepůlení dřevěné latě na několika místech nebyl pro testovaný nůž žádný problém.

Přepůlení dřevěné latě na několika místech nebyl pro testovaný nůž žádný problém.

 

Test hrotu jsem realizoval na měkkém, ale i tvrdém dřevě. Provedl jsem několik desítek silných bodů s následným lámáním do různých směrů. Hrot testovaného nože vše přežil bez nejmenší újmy, nebyl ohnut ani zlomen.

 

Cold Steel Kobun - Test hrotu dopadl výborně – hrot nebyl ohnut ani zlomen.

Test hrotu dopadl výborně – hrot nebyl ohnut ani zlomen.

 

Zaměřil jsem se také na speciální štípání a sekání, kdy jsem si vypomáhal kusem polena ( silné větve), kterým jsem opakovaně vedl údery do hřbetní části čepele, tak abych přepůlil či oddělil dřevo, které jsem potřeboval naštípat. Chvílemi jsem samozřejmě i silově páčil. Této technice se v oblasti bushcraft a zálesáckých dovedností říká Batoning. Nůž nebyl ohnut ani jinak poškozen.

 

Cold Steel Kobun - Zaměřil jsem se také na speciální štípání a sekání, kdy jsem si vypomáhal kusem polena ( silné větve), kterým jsem opakovaně vedl údery do hřbetní části čepele, tak abych přepůlil či oddělil dřevo, které jsem potřeboval naštípat. Nůž obstál výtečně.

Zaměřil jsem se také na speciální štípání a sekání, kdy jsem si vypomáhal kusem polena ( silné větve), kterým jsem opakovaně vedl údery do hřbetní části čepele, tak abych přepůlil či oddělil dřevo, které jsem potřeboval naštípat. Nůž obstál výtečně.

 

Výdrž a razanci tohoto nože jsem testoval například probodnutím několika  pneumatik nebo také několikerým proražením plechu o různých tloušťkách. Kobun vše zvládnul naprosto bez problémů.

 

Při opakovaném probodnutí plechu rovněž nedošlo k žádnému poškození nože.

 

Cold Steel Kobun - Probodnutá pneumatika testovaným nožem.

Probodnutá pneumatika testovaným nožem.

 

Shrnutí

 

V testu, provedeném pane Martinem Hradeckým, Kobun naprosto dostál své pověsti. Je to nůž s pevným ostřím pro každodenní nošení (EDC). Materiál a tloušťka čepele umožňuje i provádění pokročilých bushcraft technik a bezpochyby vydrží i přiměřeně nešetrné zacházení.

 

Hodnocení

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout