Nůž Wild West Bowie

Nůž Wild West Bowie

Je kolem poledne 19. září 1827 a nacházíme se na písčině Vidalia v Louisianě (USA), kde se zrovna strhla ozbrojená rvačka po právě proběhlém dohodnutém souboji. Je nutné zdůraznit, že James Bowie byl zpočátku jen pouhý spřátelený přihlížející jedné ze znesvářených skupin. Po slovních útocích došlo téměř okamžitě ke střelbě obou skupin přihlížejících navzájem do sebe. V jeden moment přišly na řadu i chladné zbraně.

Postřelený James Bowie zaútočil na majora Wrighta svým velkým nožem a major spolu se svým přítelem Alfredem Blanchardem tasili své kordy skryté ve vycházkových holích. Zprvu se zdálo, že Bowie je rychlejší. Bodl majora nožem do paže a pak i Blancharda, ten však mezitím stačil se svým bratrem na Jamese vystřelit a zasáhl jej do stehna. Když konečně James padl k zemi, dostal novou odvahu major Wright a svým kordem bodl ležícího Jamese do levé paže tak, že čepel kordu pronikla skrz ruku až po břicho. I přes krutou bolest dokázal Bowie probodenou levačkou chytit majora za kabát, a když se Wright nad ním vztyčil, zvedl s sebou zároveň i Jamese, který svým nožem bodl majora přímo do srdce. Zatímco mrtvý major klesl k zemi, snažil se A. Blanchard znovu bodnout svým kordem ležícího Jamese, ale ten byl ve střehu a útočníka lehce zranil. Souboj skončil. James Bowie dopadl dobře - přežil, ačkoliv byl třikrát střelen a čtyřikrát bodnut. Přesto však stačil svým nožem zranit několik protivníků - účastníků šarvátky a zabít majora Norrise Wrighta. Trvalo měsíce, než se Jamesovi vrátilo zdraví a síla. Skutečnost ale, že vyvázl živý i přesto, že v jeden moment na něj zaútočili čtyři ozbrojení útočníci, zcela zaujal lidskou fantazii. Od té doby se stal nejen James Bowie, ale i jeho nůž slavným. James se v následujících několika letech zapletl do řady potyček a soubojů, v nichž usmrtil údajně 15 až 20 protivníků. Velice se mu hodil jeho výcvik v šermu z mládí, který pro sebe dále rozvíjel a upravoval.

 

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký a Tomáš Platil

Použité materiály: Velká kniha o soubojích a duelantech-V.Šindelář,

článek Bowie-Střelecká revue 9/2001+internet

 

 

originál Bowie nože

Originál nože generála Jamese Bowieho (zdroj Wikipedia)

 

Technické parametry testovaného nože

Firma Cold Steel vyrábí hned několik nožů, které jsou inspirovány klasickým Bowie nožem. Týká se to například modelů: Natchez Bowie, Laredo Bowie, Marauder, Recon Scout, Drop Forged Bowie, Trail Master, Bowie Bushman, 1917 Frontier Bowie a Wild West Bowie.

 

Celková délka nože Cold Steel Wild West Bowie je 406 mm.

Celková délka nože Wild West Bowie je 406 mm.

 

My se v dnešním článku zaměříme na model pevného nože Wild West Bowie. Celková délka nože tohoto nože je 406 mm a jeho hmotnost je 655 g. Čepel je vyrobena z uhlíkové oceli 1090. Tato vysoce uhlíková ocel (obsah uhlíku kolem 0,90%) je velmi dobrou volbou pro dlouhé pevné čepele. Dobře se brousí a dlouho drží ostří, přičemž si zachovává i značnou tuhost. Tloušťka čepele je 4,75 mm, její délka je 273 mm a samozřejmě je použit prohnutý hrot neboli hrot konkávně zakřivený.

 

Detail oboustranné záštity nože Wild West Bowie.

Detail oboustranné záštity.

 

Střenky rukojeti jsou z růžového dřeva a mají klasický profil. Rukojeť je ještě opatřena mosaznou ochrannou záštitou ve tvaru "S", která chrání prsty a zvyšuje obranný potenciál. Dřevěné střenky rukojeti jsou spojeny se stopkou nože pomocí dvou speciálních šroubů. Dále je rukojeť ještě opatřena otvorem pro závěsnou šňůru.

 

Detail rukojeti a masivní oboustranné záštity testovaného nože Wild West Bowie od společnosti Cold Steel.

Detail rukojeti a masivní oboustranné záštity testovaného nože.

 

 

Nůž Wild West Bowie se prodává s tradičním, velmi kvalitním, černým koženým pouzdrem s průvlekem na opasek. Jedná se o velmi zdařilou repliku bowie nože z období divokého západu. Jde o dosti věrnou kopii nože legendárního Jamese Bowie, shodnou jak v rozměrech, tak podobě.

 

Pevný nůž Wild West Bowie od firmy Cold Steel spolu s koženým pouzdrem.

Pevný nůž Wild West Bowie spolu s koženým pouzdrem.

 

 

Historie nože Bowie

Bowie knive je dodnes asi nejznámějším severoamerickým nožem vůbec. Tento nůž zažil svůj vrchol rozkvětu v letech 1830 až 1880. V této době se nejvíce používal v USA, Kanadě a Mexiku. Byl velmi oblíbený mezi vojáky, lovci, stopaři a vůbec lidmi pobývajícími v přírodě. Klasický „Bowiják“ je pevný nůž, který má rovnou čepel s prohnutým (konkávně zakřiveným) hrotem a masivní příčkou oddělující čepel od rukojeti.

 

Rubovou částí čepele nože Wild West Bowie jsem rozbil tři kokosové ořechy.

Díky váze nože, jsem rubovou částí čepele dokázal rozbit tři kokosové ořechy.

 

 

Jak přesně vznikl nůž Bowie, se nedá s určitostí říci, ale jisté je, že tento nůž nechal vyrobit Jamesův bratr Rezin, který jeden model daroval právě i svému bratrovi Jamesovi. Existuje několik hypotéz a každá uvádí jiného výrobce. Nejznámější varianta je, že nůž vyrobil kovář James Black, další hovoří o puškaři Henry Schivelyovi a další v pořadí je vesnický kovář Jesse Cliffe. V každém případě se traduje, že James Bowie už bez darovaného nože neudělal ani krok, i když samozřejmě chodil ozbrojen revolverem a někdy i puškou. Když se ho prý kdosi zeptal, proč nůž nikdy neodkládá, James odpověděl: „Protože je vždycky nabitý.“ James Bowie později vstoupil do řad texaských dobrovolníků a stal se z něj plukovník. Jako bojovník nepotřeboval žádnou fiktivní reputaci. Každá bitva v jeho krátké kariéře demonstrovala jeho bojové schopnosti. James zemřel hrdinskou smrtí při hájení pevnosti Alamo, samozřejmě se svým nožem v ruce.

 

Bojové techniky, různé kombinace bodů a řezů, jsem vyzkoušel i na dřevěné tréninkové desce.

Bojové techniky, různé kombinace bodů a řezů, jsem sám vyzkoušel i na dřevěné tréninkové desce.

 

Nože bowie se dodnes těší značné popularitě a to nejen v USA. Existuje také několik škol boje nožem, které se specializují na boj s nožem typu bowie. Jedním z velkých propagátorů je pan James Keating, který je považován za otce moderní školy boje s Bowie nožem. Zajímavý systém vyučuje také například pan Robert Naki-Besh Redfeather- Mescalerský Apač, který seznamuje své studenty s bojovým použitím velkého nože-modelu bowie v rámci Apačského válečnického umění-Ghostdog systém.

 

Knihy/učebnice věnované bojovému použití nože Bowie.

Knihy/učebnice které se věnují bojovému použití nože Bowie.

 

Samotný test nože:

V první fázi testu jsem se zaměřil na vyzkoušení ostrosti nože. Řezal jsem různé materiály – porcoval potraviny, např. ovoce, pečivo nebo maso. Zahrocoval jsem také několik větví z listnatých a jehličnatých stromů o různých tloušťkách. Řezal jsem i horolezecké lano a několik různě silných provazů. Testovaný nůž vždy fungoval výtečně, svou roli určitě sehrálo i velmi kvalitní nabroušení od výrobce.

 

Sekání bylo vyzkoušeno na několika silných větvích různých druhů stromů, přičemž se všemi si Wild West Bowie poradil.

Sekání bylo vyzkoušeno na několika silných větvích různých druhů stromů.

 

Test hrotu jsem provedl standardně. Do smrkového trámku jsem provedl cca 15 bodů s následným vylamováním do různých směrů. Hrot nože nebyl zlomen ani ohnut. Tento samý test jsem zopakoval i na tvrdším (dubovém) dřevě a i zde nůž obstál skvěle.

 

Do smrkového trámku jsem nožem Wild West Bowie provedl cca 15 bodů s následným vylamováním do různých směrů.

Do smrkového trámku jsem provedl cca 15 bodů s následným vylamováním do různých směrů.

 

 

Dále jsem probodl několik naskládaných kousků kůže o celkové tloušťce 14 mm. Také jsem z boku prorazil standardní pneumatiku. Nůž fungoval naprosto bezproblémově a hrot nebyl nijak poškozen.

 

Nožem Wild West Bowie jsem probodnul také několik naskládaných kousků kůže o celkové tloušťce 14 mm.

Probodl jsem také několik naskládaných kousků kůže o celkové tloušťce 14 mm.

 

 

Sekání a silové páčení bylo vyzkoušeno na části dřevěného trámu a na několika silných větvích různých druhů stromů. Zaměřil jsem se i na speciální štípání, kdy jsem si vypomáhal kusem polena (silné větve), kterým jsem opakovaně vedl údery do hřbetní části čepele, tak abych přepůlil či oddělil dřevo, které jsem potřeboval naštípat. Chvílemi jsem samozřejmě i silově páčil. Této technice se v oblasti zálesáckých dovedností a bushcraft technik říká Batoning.

 

Wild West Bowie si hravě poradil i se silovým páčením.

Došlo i na silové páčení.

 

 

Naštípal jsem takto nejen několik větví, ale i dřevěný hranol. Odsekával jsem také několik silných větví ze stromů.  Nůž se i při této části testu naprosto osvědčil a svůj „úkol“ splnil na jedničku. Pozitivně se při této činnosti projevila jeho hmotnost a robustnost.

 

Přesekat smrkový trámek nebyl pro Wild West Bowie nůž žádný problém.

Přesekat smrkový trámek nebyl pro Wild West Bowie nůž žádný problém.

 

 

Rozhodl jsem se také plochou částí čepele improvizovaně zatlouct několik různých hřebíků do dřevěného trámku. Nebo rubovou částí čepele „otevřít“ tři kokosové ořechy. Nůž nebyl nijak poškozen a vše zvládl výborně.

 

Rozhodl jsem se také plochou částí čepele Nože Wild West Bowie improvizovaně zatlouct několik různých hřebíků do dřevěného trámku.

Rozhodl jsem se také plochou částí čepele improvizovaně zatlouct několik různých hřebíků do dřevěného trámku.

 

Bojové techniky, různé kombinace bodů a řezů, jsem vyzkoušel nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale např. i na dřevěné tréninkové desce a 3D dřevěné figuríně. Díky masivní oboustranné záštitě se nůž ovládal i při silových technikách super.

 

Bojové techniky jsem vyzkoušel i na 3D dřevěné tréninkové figuríně.

Bojové techniky jsem vyzkoušel i na 3D dřevěné tréninkové figuríně.

 

Testovaný nůž jsem vyzkoušel také i v několika speciálních rukavicích. Byly to převážně proti úderové, kevlarové a nomexové rukavice. Tyto rukavice se často používají u armády, policie či záchranářských týmů. Nůž Wild West Bowie se v rukavicích ovládal výborně.

 

S nožem Wild West Bowie jsem probodnul i standardní pneumatiku.

Probodnul jsem i standardní pneumatiku.

 

 

 

 

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout