Pevný nůž SRK- Survival Rescue Knife

Pevný nůž SRK- Survival Rescue Knife

Společnost Cold Steel začala model Survival Rescue Knife – SRK poprvé oficiálně nabízet již v roce 1990. První modely SRK nožů se vyráběly v USA, později v Japonsku a nyní se vyrábějí na Taiwanu. Celkový vzhled nože (jeho velikost, tvar i hmotnost) zůstal po celou dobu, co jej firma Cold Steel vyrábí a nabízí, téměř stejný. To co se nejvíce měnilo, byla použitá ocel na čepelích. V průběhu let se používala například ocel: Carbon V, AUS 8A, VG-1, CPM 3V a SK-5. Měnil se také tvar a použitý materiál pouzdra. Zpočátku to byla kombinace cordury a nylonu, dále varianta koženého pouzdra a poté kombinace tvrzeného plastu a nylonu. V současné době se využívá materiál Secure-ex a nylon. Měnila se i použitá povrchová úprava čepele. Model SRK je velmi osvědčený a populární druh pevného nože, který si našel své uplatnění jak mezi civilisty, tak i u příslušníků ozbrojených složek. Používají ho tedy nejen různí outdoorový nadšenci, lovci či dobrodruzi, ale i vojáci či policisté. Jeho název ve volném překladu je:  Záchranářský Nůž pro Přežití, což plně vystihuje jeho využití.

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký a Aleš Vondráček

 

 

SRK in SK-5 v ledovém sevření

Nůž SRK při prorážení ledového povrchu rybníka.

Nůž na přežití i záchranu - dobrý pomocník v nouzi

Podle odborníků by měl nůž na přežití splňovat určitá kritéria, aby ideálně plnil svoji funkci. Takovýto nástroj by měl v sobě spojovat lovecký, tábornický a bojový nůž. Využití survival nože nemusí být nutně pouze doménou armádních specialistů. Mimo dobrodruhy a bushcraftové nadšence může být nůž na přežití používán různými expedicemi, nebo cestovateli po celé zeměkouli. Nejčastěji se používají otevřené nože s pevnou čepelí. Délka čepele se pohybuje mezi 15-20 cm. Nože na přežití občas mívají pilovitý hřbet čepele. Rukojeť nože může být plná nebo dutá. Jestliže má nůž dutou rukojeť, tak tento prostor bývá využit pro uložení drobných potřeb. U nože na přežití se očekává, že poslouží při stavbě přístřešku, získávání a přípravě potravy a rozdělávání ohně. Měl by být schopen řezat dřevo i jiné materiály, stahovat ulovenou zvěř nebo nahrazovat různé pracovní nástroje. Majitel nože od něj očekává, že mu pomůže při orientaci, umožní signalizaci nebo ho ochrání jako zbraň. Hlavní účel a smysl nože na přežití je v tom, že v kritické situaci může znamenat cenného pomocníka. Dá se s ním sekat, zatloukat, štípat, obrušovat, řezat, prosekávat, opracovávat, zahrocovat, atd. V podstatě lze říci, že nahrazuje nástroje jako například kladivo, sekeru, dláto, mačetu či nebozez. Záchranářské nože jsou prioritně určeny pro použití v mimořádných situacích například při různých nehodách, živelných katastrofách atp.

 

zahrocování kolíků

Zahrocené větve z několika listnatých i jehličnatých stromů.

 

Nůž SRK

Celková délka pevného nože SRK je 273 mm a hmotnost 235 g. Čepel je vyrobena z oceli SK-5 a rukojeť z černého kratonu (což je druh pryže vyvinutý firmou Shell) a nalisován na trn. Čepel má pouze hladké ostří a konec rukojeti je opatřen otvorem pro závěsnou šňůru. Dále je rukojeť doplněna o spodní záštitu a má po celé délce jemné zdrsnění pro lepší a komfortnější úchop. Japonská vysoce uhlíková ocel SK-5 je velmi houževnatá a dobře drží ostří, často se také používá na výrobu různého ručního nářadí jako např. pil na dřevo, dlát či vrtáků. Hrot čepele SRK je clip point, tedy prohnutý, neboli též bowie hrot. Délka čepele je 154 mm a její tloušťka je 5 mm. Pouzdro se vyrábí ze speciálního plastu označeného jako Secure-ex. Dále je toto pouzdro opatřeno nastavitelným nylonovým průvlekem na opasek. Ten je připevněn dvěma šrouby k tělu pouzdra a zapíná se na druk (spolu se suchým zipem).  Pouzdro je ještě vybaveno několika otvory pro různé možnosti uchycení. Čepel, rukojeť i pouzdro jsou v černé barvě. Čepel je ošetřena černou povrchovou úpravou Black Tuff-Ex  a  jedná se o podobný materiál jako teflon. V současné době firma Cold Steel nabízí tři varianty nože SRK.  Nejlevnější model, kdy je čepel vyrobená z oceli SK-5, dále nejdražší model z oceli CPM-3V a novinku roku 2018 – model vyrobený z oceli San Mai.

 

Název nože:                                 SRK

Ocel:                                             SK-5

Celková délka:                         273 mm

Hmotnost:                                  235 g

Pouzdro:         plast Secure-Ex černé barvy

Materiál rukojeti:           černý kraton

 

Test nože

V první fázi testu jsem se zaměřil na vyzkoušení ostrosti nože. Zahrocoval jsem několik větví z listnatých a jehličnatých stromů o různých tloušťkách. Dále jsem řezal a sekal různé materiály -porcoval jsem potraviny (ovoce, pečivo, maso…). Řezal jsem také horolezecké lano, silnou gumu, kožený pásek a další různé provazy z přírodních i umělých materiálů. Testovaný nůž vždy fungoval výtečně, svou roli určitě sehrálo i velmi kvalitní nabroušení od výrobce. Plastové pouzdro naprosto plní svou funkci. Lze jej využít a nosit několika způsoby.

 

S nožem SRK od Cold Steel jsem řezal různé materiály.

S nožem jsem řezal různé materiály.

 

Test hrotu jsem realizoval nejprve standardně – stejným způsobem jako u jiných mnou testovaných nožů. Do smrkového dřeva/hranolu jsem provedl cca 20 bodů s následným vylamováním do různých směrů. Hrot nože nebyl zlomen ani ohnut. Tento samý test jsem ještě zopakoval na tvrdším (dubovém) dřevě a i zde nůž obstál skvěle.

 

Test hrotu dopadl výborně – nůž SRK od firmy Cold Steel se nezlomil ani neohnul.

Test hrotu dopadl výborně – nůž se nezlomil ani neohnul.

 

Dále jsem probodl několik naskládaných kousků kůže a také jsem se „prokutal“ ledem na rybníku o tloušťce cca 6 cm. I zde nůž fungoval naprosto bezproblémově.

 

S nožem SRK snadno probodnete i tři díly koženého opasku.

Probodnuté tři díly koženého opasku.

 

Další částí testu bylo zatloukání improvizovaných dřevěných kolíků a to pomocí ploché části čepele. Při razantním zatloukání mne zajímala odolnost nože a jeho houževnatost při tomto nevšedním použití. Zatloukal jsem několik silnějších částí zahrocených větví do země, přibližně 5-7 cm hluboko. Díky své hmotnosti a robustnosti čepele se i tato činnost dala s nožem zvládnout. Nůž vydržel bez újmy.

 

Nasekaný dřevěný hranol na několik částí. I to Cold Steel SRK zvládne.

Nasekaný dřevěný hranol na několik částí.

 

Zaměřil jsem se i na speciální štípání, kdy jsem si vypomáhal kusem polena (silné větve), kterým jsem opakovaně vedl údery do hřbetní části čepele, tak abych přepůlil či oddělil dřevo, které jsem potřeboval naštípat. Chvílemi jsem samozřejmě i silově páčil. Této technice se v oblasti zálesáckých dovedností a bushcraft technik říká Batoning. Naštípal jsem takto nejen několik větví, ale i dřevěný hranol. Odsekával jsem také několik silných větví ze stromů.  Vyzkoušel jsem také „SRKáčkem“ rozbít rubovou stranou čepele několik kokosových ořechů. Nůž nebyl při žádné činnosti nijak poničen a vše zvládl perfektně.

 

Silové páčení a sekání také dopadlo výborně. Čepel nože SRK neutrpěla žádné poškození.

Silové páčení a sekání také dopadlo výborně.

 

 

Testovaný nůž jsem vyzkoušel také i v několika speciálních rukavicích. Byly to převážně proti úderové, kevlarové a nomexové rukavice. Tyto rukavice se často používají u armády, policie či záchranářských týmů. Nůž SRK se v rukavicích ovládal výborně.

 

Silové páčení s nožem SRK od Cold Steel sme vyzkoušeli na vraku bitevního vrtulníku MI-24.

Silové páčení jsme vyzkoušeli na vraku bitevního vrtulníku MI-24.

 

Bojové techniky, různé kombinace bodů a řezů, jsem vyzkoušel nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale např. i na 3D dřevěné figuríně určené na boj s nožem. Díky spodní záštitě se nůž ovládal jak ve standardním tak i v reversním držení bezproblémově.

 

Bojové techniky s nožem SRK jsem vyzkoušel na dřevěné 3D figuríně.

Bojové techniky jsem vyzkoušel na dřevěné 3D figuríně.

 

Při následném testování nože SRK jsem využil svého dalšího pracovního pobytu ve slovenském výcvikovém středisku CV Lešť (Centrum výcviku Lešť je špičkové zařízení Ministerstva obrany SR, poskytující komplexní výcvik ozbrojeným a záchranným složkám Slovenské republiky a je také, pro svoje možnosti a vybavení, hojně využívané armádními a policejními jednotkami z celé Evropy.), kde jsem spolu s kolegou z Akademie Aegis Alešem Vondráčkem vedl specifický kurz pro vybranou skupinu příslušníků slovenské policie a armády. Nůž jsme připevnili a vyzkoušeli například na taktickou armádní výstroj-vestu a na policejní ochrannou balisticko/taktickou vestu.

 

Armádní výstroj/vesta instruktora z Odboru špeciálneho výcviku CV Lešť.

Armádní výstroj/vesta instruktora z Odboru špeciálneho výcviku CV Lešť.

 

Otestovali jsme nůž pří některých specifických činnostech: řezání, silovém páčení a průraznosti-probodávání různých materiálů. Nůž obstál výtečně.

 

Opakované probodnutí pneumatiky v reversním úchopu.

Opakované probodnutí pneumatiky v reversním úchopu.

 

V průběhu tohoto extrémního zatížení testovaného SRK samozřejmě došlo i k mírnému obroušení černé povrchové úpravy čepele a to hlavně při silovém štípání a páčení měkkých i tvrdších dřevěných materiálů. Ale oproti dřívější variantě povrchové úpravy, kterou firma Cold Steel používala v minulosti, je ta aktuální (dle mého názoru) o třídu kvalitnější.

 

Povrchová úprava Nože SRK je po dokončení testu jen velmi málo obroušená.

Povrchová úprava je po dokončení testu jen velmi málo obroušená.

 

Velice děkuji za spolupráci při testování nože SRK příslušníkovi speciální policejní zásahové jednotky PPU Prešov a armádnímu instruktorovi z Odboru špeciálneho výcviku CV Lešť.  „Maťo“ a „Furo“ – díky moc.

Odeslat článek známému   Vytisknout