RECON 1 – zavírací nůž

RECON 1 – zavírací nůž

Hlavním znakem zavíracích nožů obecně je, že čepel nože (čepelí může být i víc) skládáme/sklápíme do rukojeti nože. Výhodou těchto nožů je tedy hlavně jejich skladnost a bezproblémové nošení. I proto se dříve často používal název kapesní nůž (odvozeno od nošení v kapse). Co se týká historie tak zavírací nůž se sklopnou čepelí zhotovený z bronzu znaly údajně již obyvatelé starověkého Říma, ale první písemné zmínky o zavíracích nožích pocházejí až z druhé poloviny 17. století. 

 

Text a foto: Martin Hradecký

 

Řada Recon 1  provází COLD STEEL již od roku 2000

Řada Recon 1  provází COLD STEEL již od roku 2000 

Trochu historie o zavíracích nožích

Zavírací nože se velmi rozšířily i na americkém kontinentu a to v období bojů tehdejších anglických kolonií za nezávislost koncem 18. století. V Evropě byly kapesní zavírací nože značně populární na přelomu 18. a 19. století v napoleonských válkách. Při těchto vojenských taženích se staly důležitým pomocníkem vojáků a to nikoliv prioritně jako zbraň, ale jako universální nástroj. V 19. století se rozšířily zavírací nože s hřbetní pružinou - tzv.perořízky. Byly to nože se dvěma sklopnými čepelemi a s hřbetní pružinou.

 

Historický zavírací nůž

 

Časem se postupně připojovaly další sklopné díly (želízka) a vznikaly vícedílné kapesní zavírací nože. Nejdříve se jako součást nože stala vývrtka, dále pak vytahovač brokových nábojnic. S vynálezem konzervy přibyl otvírák na konzervy a později také např.šroubovák. Začaly se vyrábět samozřejmě i tradiční zavírací nože jako například selské nože, lovecké nože, lodnické nože, rybářské nože, skautské nože… Mezi nejznámější patří mimo jiné například Opinel, Navaja, Nontron, Křivák, Laguiole, Balisong, atp.

 

Břitva byla taky jeden z tradičních zavíráků.

 

Vznikly i zavírací nože prodlužovací, výsuvné a vyskakovací. To čím se od sebe zavírací nože základně dále odlišovaly, bylo jestli šly otevřít obouruč nebo jen pomocí jedné ruky. Pro otevření nože obouruč se velmi často používal tzv.nehetník - drážka v čepeli umožňující zachycení nehtem. Doslova revoluci v zavíracích nožích spustil vynález systému otvírání jednou rukou pomocí otvoru v čepeli, kolíčku v čepeli či destičce na čepeli. V současné moderní době jsou tyto tzv. one-hand nože velice populární. Většinou bývají opatřeny také klipsem, který umožňuje nejen pohodlné nošení, ale také snadné a pohotové tasení. Právě pro tyto nože se ujala zkratka EDC knife (Every Day Carry) – nůž pro každodenní nošení.

 

Cold Steel nabízí  Recon 1 ve třech základních provedeních ostří – pouze hladké, kombinované a pouze zubaté.

Cold Steel nabízí  Recon 1 ve třech základních provedeních ostří – pouze hladké, kombinované a pouze zubaté.

 

Model nože Recon 1 – evoluce jednoho zavíracího nože

První modely nožů Recon 1 (což přeloženo z angličtiny znamená Průzkumná jednička) od společnosti Cold Steel byly vyrobeny v roce 2000 v Japonsku. Tehdy byla použita ocel AUS 8A, jako pojistný systém byl využit tzv. Ultra Lock a místo kolíčku na čepeli (pro otevření nože jednou rukou) byl použit tzv. palcový disk. Rukojeť byla vyrobena z materiálu zytel a vyztužená kovovými vložkami. Cold Steel nabízel již v té době několik variant „Reconů“ lišících se od sebe tvarem hrotu a ostřím. Další verze nože Recon 1 byla podle dostupných informací představena v roce 2002. Tyto nože byly již vyrobeny na Taiwanu.

 

V současné době nabízí Cold Steel model Recon 1 ve variantě s hrotem spear point, clip point nebo tanto hrot.

V současné době nabízí Cold Steel model Recon 1 ve variantě s hrotem spear point, clip point nebo tanto hrot.

 

Změnila se použitá ocel na čepeli – jednalo se o ocel 420 nebo 440. Pojistný systém, palcový disk na čepeli, materiál a tvar rukojeti i povrchová úprava zůstaly stejné. Poslední tzv. třetí generace byla společností Cold Steel představena v roce 2010. Zde došlo k největším změnám – jinak tvarovaná rukojeť z materiálu G-10, místo disku na čepeli použit oboustranný kolíček a pojistný systém Ultra Lock nahradil Triad lock. Změnila se také použitá ocel na čepeli a to dokonce několikrát. V současné době nabízí Cold Steel model Recon 1 ve variantě s hrotem spear point, clip point nebo tanto hrot. Dále jsou nože vybaveny buď pouze hladkým ostřím, nebo kombinovaným ostřím či pouze se zubatým ostřím. Rukojeti mohou být černé, zelené nebo hnědé.

 

Firma Cold Steel nabízí model nože Recon 1 v různých provedeních lišících se například barvou rukojeti či povrchovou úpravou čepele.

Firma Cold Steel nabízí model nože Recon 1 v různých provedeních lišících se například barvou rukojeti či povrchovou úpravou čepele.

 

Celková délka testovaného zavíracího nože Recon 1 v otevřeném stavu je 238 mm a jeho hmotnost je 150 g. Čepel je vyrobena z oceli CTS®XHP, což je legovaná ocel s vysokým obsahem uhlíku a chromu s velmi dobrou schopností držet ostří. Tato kvalitní ocel je používána v širokém rozsahu produktů od vynikajících kuchyňských nožů až k chirurgickým nástrojům. Je odolná proti korozi a současně má po zušlechtění i vysokou tvrdost.

 

Detail čepele nože Recon 1 – hrot typu clip point a kombinované ostří.

Detail čepele – hrot typu clip point a kombinované ostří.

 

Rukojeť je vyrobena z materiálu G-10, což je kompozitní materiál vyráběný ze skelných vláken a epoxidové pryskyřice. Vytváří se skládáním více vrstev skelné tkaniny, ponořených do epoxidové pryskyřice a stlačením výsledného materiálu za tepla až do vytvrzení epoxidů. G-10 je nejtvrdší laminát ze skelných vláken a je v současné době také nejpoužívanější. Rukojeť má na svém povrchu jemnou texturu (zdrsnění), pro lepší a bezpečnější úchop.

 

Detail rukojeti nože Recon 1 od Cold Steel vyrobené z materiálu G-10 i s kovovým klipsem.

Detail rukojeti vyrobené z materiálu G-10 i s kovovým klipsem.

 

Čepel má délku 101 mm, tloušťku 3,5 mm a tzv. kombinované ostří – část je hladká a část zubatá. Černá povrchová úprava je díky úpravě DLC Coating. Tvar hrotu je clip point. Čepel nože je opatřena oboustranným kolíčkem pro otevírání a celá tato řada nožů je vybavena unikátním patentem/pojistkou Cold Steel® Tri-Ad Lock™. Pojistka zabraňuje samočinnému nebo nechtěnému zavření nože i po přirozeném opotřebení v průběhu času. Triad-lock je v podstatě vylepšená verze hřbetní pojistky zvané backlock. Triad-lock patří v současné době mezi nejpevnější pojistky sériově vyráběné na světě. Nůž je vybaven jedním klipsem přímo na rukojeti a druhým náhradním, jako součást balení. Klips lze přemontovat na obě strany rukojeti. Recon 1 je také na rukojeti vybaven otvorem pro pojistnou šňůru na ruku.

 

Název nože                        Recon 1

Celková délka:                    238 mm

Hmotnost:                           150 g

Pojistka:                              Triad lock

Ostří:                                   Kombinované

Tvar hrotu:                          Clip point

Ocel:                                   CTS® XHP

Materiál rukojeti:                 G-10

 

Foto: Tomáš Kaňka - fanoušek a  hrdý majitel Renon 1

 

Test nože: Nejdříve jsem se zaměřil na nošení testovaného nože a na základní manipulaci s ním. Nůž Recon 1 velmi dobře padne do ruky a jeho ovládání v základním, tak i v reversním držení je bezproblémové. Zdrsnění na rukojeti napomáhá k jistějšímu úchopu. Pro kvalitní úchop napomáhá i specificky tvarovaná rukojeť. Výhodou je i možnost umístění klipsu na dvě různá místa na rukojeti. Hmotnost nože i jeho rozměry v zavřeném stavu jsou naprosto vyhovující pro každodenní nošení.

 

Zavírací nůž Recon 1 naprosto splňuje kritéria nože na každodenní nošení, neboli EDC knife.

Zavírací nůž Recon 1 naprosto splňuje kritéria nože na každodenní nošení, neboli EDC knife.

 

Ostří a to jak hladké tak i zubaté, jsem vyzkoušel na rozličných materiálech. Řezal jsem například různé potraviny-chleba, ovoce, zeleninu, maso… Zahrocoval jsem také dřevěné latě a větve. Odřezával jsem i plast, bužírku a několik dalších materiálů. Výborný test bylo rozřezání vojenského koženého opasku. Zubaté ostří toto zvládlo na jeden pohyb. Nůž při těchto činnostech vždy fungoval výtečně. Ostří (jak hladké tak i zuby) bylo od výrobce kvalitně nabroušeno, proto jsem neměl problém s nožem jak řezat tak i sekat.

 

S testovaným nožem jsem mimo jiné krájel různé materiály jako například ovoce či zeleninu. Nůž vždy fungoval výborně.

 

Jedním z testů bylo také rozřezání klasického vojenského koženého opasku. Zubaté ostří toto zvládlo na jeden pohyb a i hladká část ostří se osvědčila.

Jedním z testů bylo také rozřezání klasického vojenského koženého opasku. Zubaté ostří toto zvládlo na jeden pohyb a i hladká část ostří se osvědčila.

Test hrotu - provedl jsem cca dvacet bodů s následným lámáním do různých směrů a to do smrkového prkna. Hrot nebyl poté zlomen ani ohnut.

 

Test hrotu dopadl dobře – hrot nože Recon 1 nebyl zlomen ani ohnut.

Test hrotu dopadl dobře – hrot nebyl zlomen ani ohnut.

 

Test pojistky u tohoto zavíracího modelu dopadl také výborně. Nůž nebyl ani po třiceti silných úderech rubovou stranou čepele do dřevěného trámku nijak poškozen či dokonce zavřen. Pojistný systém nadále funguje bez problémů.

 

Test pojistky nože Recon 1 od Cold Steel dopadl také výborně, ani po třiceti razantních úderech rubovou stranou čepele do dřevěného trámku nedošlo k poškození nože či dokonce k jeho zavření.

Test pojistky dopadl také výborně, ani po třiceti razantních úderech rubovou stranou čepele do dřevěného trámku nedošlo k poškození nože či dokonce k jeho zavření.

 

Testovaný nůž jsem vyzkoušel i v několika speciálních rukavicích. Byly to převážně proti úderové, kevlarové a nomexové rukavice. Tyto rukavice se často používají u armády, policie či záchranářských týmů. Nůž se v rukavicích otevíral a ovládal výtečně.

 

Testovaný nůž jsem vyzkoušel i v několika speciálních rukavicích. Byly to převážně proti úderové, kevlarové a nomexové rukavice. Tyto rukavice se často používají u armády, policie či u záchranářských týmů.

 

Bojové techniky-různé kombinace bodů, řezů a seků, jsem vyzkoušel nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale i na dřevěné tréninkové desce a 3D dřevěné figuríně. Nůž se ovládal znamenitě a to hlavně díky svému celkovému plně funkčnímu designu.

 

Nůž se v rukavicích otevíral a ovládal výtečně.

 

Provedl jsem i porovnání starého a nového modelu Recon 1. Před několika lety jsem měl možnost testovat jednu ze starších verzí nože Recon 1. Tehdy a i nyní dopadl test pojistky u starého Reconu 1 špatně - nůž jsem opakovaně prolomil. U nové verze se toto již neděje. Pojistka funguje výtečně. Rovněž použití kolíčku na čepeli a tvarovaná rukojeť z materiálu G-10 je dle mého názoru krok správným směrem.

 

Na této fotografii nahoře je stará verze nože Recon 1, kde jako pojistný systém byl využit tzv. Ultra Lock a místo kolíčku na čepeli (pro otevření nože jednou rukou) byl použit tzv. palcový disk. Rukojeť byla vyrobena z materiálu zytel a vyztužená kovovými vložkami. Dole je aktuální verze s kolíčkem na čepeli, pojistným systémem Triad Lock a rukojetí z materiálu G-10.

Na této fotografii nahoře je stará verze nože Recon 1, kde jako pojistný systém byl využit tzv. Ultra Lock a místo kolíčku na čepeli (pro otevření nože jednou rukou) byl použit tzv. palcový disk. Rukojeť byla vyrobena z materiálu zytel a vyztužená kovovými vložkami. Dole je aktuální verze s kolíčkem na čepeli, pojistným systémem Triad Lock a rukojetí z materiálu G-10.

 
Odeslat článek známému   Vytisknout