RECON TANTO

RECON TANTO

Moderní nůž inspirovaný japonskou tradiční zbraní

 

Japonská dýka tantó se údajně vyvinula ze staršího nože tósu a to již v období Heian (794-1185), nicméně jejím zlatým věkem se stalo období Kamakura (1185-1333), kdy se výroby této původně čistě bojové zbraně chopili tehdejší nejlepší mečíři. Nejčastější délka tantó bývá jedna stopa. Tato jednosečná zbraň má kovanou železnou záštitu a krátkou rukojeť, většinou o délce rovnající se šířce dlaně. V minulosti byla nošena mezi pásem/obi a šňůrou/yurugi ito, spojující ochranu stehen kusazuri a kyrys dó. Na tomto místě byla ještě fixována ovinutím hedvábné stužky sageo. V 15. a 16. století se v Japonsku rozrostla poptávka po čistě účelových bojových zbraních. Vznikly i další krátké čepelovité zbraně, jako například dýka aikuči, joroidoši – probíječ zbrojí, kaiken – druh tantó nošený a používaný ženami či kubikiri neboli řezač hlav. Zajímavostí byl druh tantó, který používali japonští středověcí hasiči. Čepel jejich nástroje měla zubaté ostří, jednalo se tedy víceméně o malou pilku. Společnost Cold Steel se hrdě hlásí k tomu, že se nechala inspirovat tradičními japonskými čepelovitými zbraněmi při vzniku nože Recon Tanto.

 

Použité materiály: Jakub Zeman- článek Tantó

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký a Jan Weis

 

 

Vstup do chrámového komplexu Futagoji v Japonsku a nůž Recon Tanto.

Vstup do chrámového komplexu Futagoji v Japonsku a nůž Recon Tanto.

 

Model Recon Tanto vyrábí americká společnost Cold Steel již přibližně 30 let. Je to velmi oblíbený model pevného nože a to nejen u civilistů, ale i u profesionálů z ozbrojených složek.  První modely Recon Tanta se vyráběly v USA, později v Japonsku a nyní se vyrábějí na Taiwanu. V současné době firma Cold Steel nabízí tři varianty nože Recon Tanto.  Nejlevnější model, kdy je čepel vyrobená z oceli SK-5, dále nejdražší model z oceli CPM-3V a novinku roku 2018 – model vyrobený z oceli San Mai. Pro test jsme záměrně vybrali variantu Recon Tanta dostupnou pro všechny – vyrobenou z oceli SK-5. Celková délka nože Recon Tanto je 295 mm a hmotnost 255 g. Čepel je vyrobena z Japonské vysoce uhlíkové oceli SK-5.

 

Cold Steel Recon Tanto jehož celková délka je 295 mm.

Nůž Recon Tanto jehož celková délka je 295 mm.

 

Tato ocel je velmi houževnatá a dobře drží ostří, často se také používá na výrobu různého ručního nářadí jako např. pil na dřevo, dlát či vrtáků. Délka samotné čepele je 175 mm a její tloušťka je 5 mm. Čepel je ošetřena černou povrchovou úpravou Black Tuff-Ex -  jedná se o podobný materiál jako teflon. Rukojeť je vyrobena  z černého kratonu (což je druh pryže vynalezený firmou Shell) a nalisován na trn. Dále je rukojeť doplněna o spodní záštitu a má po celé délce jemné zdrsnění pro lepší a komfortnější úchop. Součástí balení je také plastové pouzdro Secure-Ex.. Toto pouzdro je opatřeno ještě nastavitelným nylonovým průvlekem na opasek, který je připevněn dvěma šrouby plastovou částí průvleku k tělu pouzdra a který se zapíná na druk (spolu se suchým zipem).    

 

Cold Steel Recon Tanto Testovaný nůž v plastovém pouzdru.

Testovaný nůž v plastovém pouzdru.

 

Test nože:

Nůž Recon Tanto jsem se rozhodl testovat trošku jinak než některé předchozí testované nože. Tento pevný nůž jsem si s sebou vzal na svou třítýdenní návštěvu Japonska jako univerzální pracovní prostředek. Dopředu jsem věděl, že většinu času budu pobývat na ostrově Kjúšú a to v odlehlých horách porostlých bujnou vegetací a bambusy. Mým cílem nebylo nůž za každou cenu zničit, ale vyzkoušet ho při specifických činnostech a v různorodých prostředích. Zaměřil jsem se více na universální využití tohoto nože i když mne zajisté zajímala také komfortnost při používání.

 

Cold Steel Recon Tanto, jemná práce, výroba bambusových špejlí

Výroba bambusových špejlí na masové špízy.

 

Recon Tantem jsem v první fázi testu hodně řezal i sekal, a to všelijaké materiály. Odsekával jsem například větve ze stromů a bambusů, řezal několik různě silných provazů a lan, zahrocoval různě silné pruty či malé stromky nebo porcoval některé potraviny.

 

Cold steel Recon Tanto v akci – odsekávání zelených bambusů Madake.

Recon Tanto v akci – odsekávání zelených bambusů Madake.

 

Vyzkoušel jsem si dokonce i zpracovat drůbež i zvěřinu. Nůž se díky materiálu na rukojeti (kraton) velmi dobře drží i ovládá. Od výrobce je nůž také velmi kvalitně nabroušen a i po několika týdenním intenzivním používání se na ostří nože neprojevily žádné známky opotřebení či poškození. Plastové pouzdro naprosto plní svou funkci. Lze jej bezproblémově využít a nosit několika způsoby.

 

Cold Steel Recon Tanto sekání bambusu

Nedalo mi to a vyzkoušel jsem si i přeseknout některé slabší živé bambusy.

 

Jak jsem již uvedl zpracovával jsem také zvěřinu a drůbež. Ze zvěřiny jsem zpracovával laň, kterou nám daroval zdejší farmář a lovec. Laň jsem nejdříve nechal vykrvácet, posléze jsem ji stáhnul, dále jsem vyvrhnul vnitřnosti a jako poslední činnost jsem ji naporcoval na jednotlivé kusy.

 

Cold Steel Recon Tanto v akci – stahování zvěřiny

Stahování laně s testovaným nožem.

 

Od našeho kamaráda farmáře jsme dostali také jednu živou slepici.Tu jsem také po usmrcení nechal vykrvácet a dále jsem ji oškubal, vyvrhnul a naporcoval. Nůž se při všech činnostech osvědčil výtečně.

 

Cold Steel Recon Tanto v akci – porcování slepice

Recon Tanto v akci - porcování slepice.

 

Zajímalo mě jak si nůž poradí se silovým páčením a štípáním. Silové páčení a štípání jsem vyzkoušel na několika desítkách bambusových kmenů různých průměrů a tlouštěk. Jednalo se o bambusy MADAKE. Pro rozštípnutí jsem jako tlouk používal jinou část bambusu, dřeva nebo kladivo. Nejen díky váze a celkové délce, ale i jednoduchému tvaru se s Recon tantem pracovalo výborně. Nůž nebyl ohnut ani jinak zásadně poničen.

 

Cold Steel Recon Tanto v akci – silové štípání bambusů

Silové štípání bambusu.

 

Jediné negativum na které jsem při testování narazil byla částečně poničená/obroušená povrchová úprava nože. Toto se nejvíce projevilo při opakovaném štípání čerstvého/zeleného bambusu, kdy ostré hrany mírně obrousily černou povrchovou úpravu čepele.

 

Cold Steel Recon Tanto v akci – sekání zelených bambusů

Možností otestovat nůž na zelených bambusech bylo opravdu hodně.

 

Test hrotu jsem realizoval na měkkém, ale i tvrdém dřevě. Provedl jsem několik desítek silných bodů s následným lámáním do různých směrů. Hrot testovaného nože vše přežil bez nejmenší újmy, nebyl ohnut ani zlomen.

 

Cold Steel Recon Tanto test hrotu

Test hrotu dopadl výborně – hrot nebyl zlomen ani ohnut.

 

Bojové techniky-různé kombinace bodů, řezů a seků, jsem vyzkoušel nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale i na dřevěné tréninkové desce a speciální 3D figuríně. Nůž se ovládal výborně.

 

Cold Steel Recon Tanto v akci – sekání

Nedalo mi to a vyzkoušel jsem si i přeseknout některé slabší živé bambusy.

 

Cold Steel Recon Tanto detail čepele

Detaily čepele testovaného modelu Recon Tanto.

 

Cold Steel Recon Tanto detail rukojeti

Detaily čepele a rukojeti testovaného modelu Recon Tanto.

 

Cold Steel Recon Tanto detail rukojeti

Detaily rukojeti testovaného modelu Recon Tanto.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout