SJAMBOK – zbraň se zničujícím účinkem

SJAMBOK – zbraň se zničujícím účinkem

Sjambok je velice stará africká zbraň, která byla původně vyráběna z jednoho kusu hroší či nosorožčí kůže. Jedná se o bič, který byl v Africe používán jako užitečný nástroj při pastvě dobytka či obraně před jedovatými hady. Zároveň šlo o jezdeckou pomůcku i nástroj sebeobrany. K jeho efektivnímu ovládání není potřeba dlouhý výcvik. Plastové Sjamboky údajně používala i jihoafrická policie při potlačování nepokojů.

 

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký, Tomáš Platil a Aleš Vondráček

 

Mimo plastové biče Sjambok nabízí také společnost Cold Steel výukové DVD zaměřené na bojové zacházení s Sjambokem.

Mimo plastové biče Sjambok nabízí také společnost Cold Steel výukové DVD zaměřené na bojové zacházení s Sjambokem.

 

Obecně je bič ruční nástroj, který se nejčastěji používá k pobízení tažného dobytka. Jedná se buď o provaz či pruh kůže připevněný k násadě ze dřeva, kovu či jiného materiálu, anebo je bič spleten z řemínků v jednom kuse. Jistou zajímavostí je, že se s ním lze setkat v mnoha provedeních (krátký, dlouhý, kožený, lněný, elastický, kovový, plastový) a téměř po celém světě.

 

 

​Pro porovnání rukojeť plastového Sjamboku od Cold Steel a koženého biče.

Pro porovnání rukojeť plastového Sjamboku a koženého biče.

 

Jeho prvotní výskyt a používání se neváže jen k Indii a Číně, jak se často nesprávně udává, ale například i k Mongolsku, Mexiku či mnohým jihoamerickým a africkým zemím. Ve většině těchto oblastí se bič využíval nejen k již zmíněné honbě dobytka, ke krocení koní a k eliminaci volně žijících hadů a šelem, ale také jako strašná zbraň krutých otrokářů a inkvizitorů.

 

poranění, která způsobil africký Sjambok

 

Již ve starověku se bič stal symbolem trestu a moci, proto bývá s bičem často vyobrazen egyptský faraon, který spolu s žezlem drží bič nebo důtky. Ve starověkém Řecku bývá s bičem zobrazována bohyně spravedlnosti Nemesis.

 

Martin H. s testovanými biči Sjambok. :-)

 

V této době také došlo k využití biče jako nástroje, kterým lze lidi (otroky) donutit k rychlejší práci. Ve středověku se bič mimo zemědělství prosadil především v námořnictví, kde právě pomocí biče nutili dozorci galejníky k vyšším výkonům. Dále se pomocí biče vyslýchali odsouzenci. V dnešní době se bič především v Evropě, stává spíše sportovním náčiním nebo také sexuální pomůckou, prakticky se využívají pouze biče určené k výcviku šelem (cirkus) či koní. V ostatním světě je využití biče při pastevectví daleko rozšířenější, to platí nejen pro rozvojový svět, ale i např. pro USA.

 

Menší varianta plastového Sjamboku od Cold Steel a klasický kožený americký bič.

Menší varianta plastového Sjamboku a klasický kožený americký bič.

 

Test Sjamboku:

Společnost Cold Steel začala produkt Sjambok poprvé vyrábět v roce 1995. V současné době nabízí aktuálně dva modely, lišící se od sebe v celkové délce a samozřejmě hmotnosti. Kratší verze měří 107 cm a váží 382 g. Delší verze měří 137 cm a váží 428 g. Tyto Sjamboky jsou vyráběny vstřikováním ze syntetického polymeru a dále jsou vybaveny měkkou komfortní Kray-Ex vrstvou držadla, která má podobu připomínající pletenou kůži. Tato rukojeť má délku 260 mm. Konec rukojeti je také opatřen bytelnou kulatou hlavicí s pojistným řemínkem.

 

Cold Steel nabízí dvě varianty biče Sjambok, kratší verzi o délce 107 cm a delší variantu o délce 137 cm.

Cold Steel nabízí dvě varianty biče Sjambok, kratší verzi o délce 107 cm a delší variantu o délce 137 cm.

 

Zaměřil jsem se na použití Sjamboku jako bojového prostředku.

 

 

Obrana proti třem útočníkům

 

Oba testované modely jsem vyzkoušel nejen v našem výcvikovém prostoru klubu ABFC, ale také ve venkovním prostředí. Různé údery (silové i švihové), body a tlaky jsem prováděl například do komínu z pneumatik, nebo do několika Bobů.

 

Některé techniky jsem otestoval i na pneumatikovém komínu.

 

BOB neboli Body Oponent Bag je speciální tréninková pomůcka, která se obecně řadí mezi další evoluční stupeň klasických boxovacích pytlů.

 

 

Sjambok, flexibilní zbraň.

 

Jde o gumovou formu ve tvaru lidského torza i s hlavou, která je vyplněná polyuretanovou pěnou.

 

Sjambok jsem vyzkoušel i na Body Oponenet Bag, neboli BOBovi.

Sjambok jsem vyzkoušel i na Body Oponenet Bag, neboli BOBovi.

 

Všechny mnou vyzkoušené bojové aplikace byly totožné s technikami z Filipínských bojových umění. Testované Sjamboky se vždy ovládaly výtečně. 

 

Údery na končetiny jsem vyzkoušel na tzv. BOBovi trojnožce.

 

Oba modely biče Sjambok jsou lehké a ohebné, takže při některých technikách se dá využívat i určité flexibilnosti této zbraně.

 

 

Možná obrana proti noži

Krátké rychlé švihy jsem vyzkoušel také na několika hlávkách zelí či rozpůleném melounu.

 

Rozšvihaná část melounu.

 

Sjamboky fungovaly výborně.

 

 

technika švihu

 

Vzhledem k použitým materiálům je plastový Sjambok schopen odolat těžkým povětrnostním podmínkám, které by působením na kožený Sjambok způsobily závažné poškození, např. zlomení, popraskání nebo napadení plísní.

 

 

Boj na kontaktní vzdálenost.

 

Hlavními vlastnostmi biče Sjambok jsou malá váha, rychlost a ohebnost.

Odeslat článek známému   Vytisknout