TOMAHAWK – indiánská válečná sekera

TOMAHAWK – indiánská válečná sekera

Přestože běžel Sokolí oko rychle a přímo k zajatcům, předhonila ho mrštná a vysoká postava. S neuvěřitelnou hbitostí a odvahou skočila přímo mezi Huróny, zakroužila hrozivě tomahawkem a zamávala nožem. Unkas vykřikl a skočil na jednoho z nepřátel a jedinou dobře mířenou ranou tomahawkem mu rozpoltil hlavu. To bylo znamení pro ostatní. Ani jedni, ani druzí neměli střelnou zbraň u sebe a proto bylo nutné rozhodnout boj nejvražednějším způsobem: bojem muže proti muži.

Ukázka je z knihy – Poslední Mohykán od Jamese Fenimora Coopera

 

Text a foto: Martin Hradecký

 

Tomahawky jako válečná zbraň severoamerických Indiánů.

 

 

 

 

 

Bojové palice a kyje

Nejstaršími údernými zbraněmi používanými obyvateli severoamerického kontinentu, byly různé klacky a kosti upravené v jakési kyje či bojové palice. Často ještě s hranatou kamennou hlavicí přivázanou šlachou, či kůží k dřevěnému topůrku. Díky těmto ostrým hranám a hrotům se zvyšoval jejich účinek a v podstatě se z nich staly předchůdci bojových seker a tomahawků. Kyje jsou celé vyrobeny z jednoho kusu neželezného materiálu-například dřeva nebo kosti. Bojové palice se naopak vyráběly ze dvou nebo více různých materiálů, jejichž kombinace je prostředkem ke zvýšení účinnosti této úderné zbraně.

 

Bojové palice jako předchůdci tomahawků.

 

Nejčastěji tvoří bojovou palici hlavice z tvrdého materiálu, připevněná na dřevěné rukojeti. Některé palice se používaly výhradně pro boj a jiné pro ceremoniální účely. Samozřejmostí byly i různé názvy - např. indiánský kmen Lakotů nazýval své bojové palice Inyankapemni, jednalo se o kamennou hlavici ve tvaru ragbyového míče obšitou surovou kůží a upevněnou na dřevěné násadě. Pozdější varianty bojových palic převzaly například tvar pažby z muškety, do níž bylo zapuštěno nějaké ostří. Velmi oblíbené byly u Irokézů, Dakotů či Havraních indiánů. 

 

Prorážení kevlarové přilby za pomocí Indian War Club

Prorážení kevlarové přilby za pomocí Indian War Club

 

 

Tomahawk – nástroj i zbraň

Tomahawk je typ jednoruční sekery ze severní Ameriky a jde zároveň o víceúčelový nástroj i válečnou zbraň. Samotný název tomahawk vychází z indiánských slov otomahuk, což v algonkiském nářečí znamená „udeřit směrem dolů“ a také ze slova tamahaac, které v řeči lidu powhatan znamená „osekat nástrojem“. Tomahawky byly velice oblíbené mezi indiány a v jejich dějinách zastávaly různé funkce, mimo již zmíněné zbraně a nástroje, mohl tomahawk také být rituálním předmětem, ozdobou nebo platidlem.

 

Vybrané kousky z dílny Cold Steel

Vybrané kousky z dílny Cold Steel

 

S příchodem bělochů do Ameriky se rozšířila i dovednost zpracovávání železa. Evropští osadníci často vyměňovali s domorodci různé nástroje a velice oblíbenými se staly právě železné hlavice klasických anglických námořních seker z výbavy lodních tesařů. Nabízely se také i železné hlavice Španělského a Francouzského typu. Díky těmto železným sekerovým hlavicím se prudce zvýšila nejen účinnost a odolnost, ale podstatně se tím také zvětšila hmotnost, ostrost a trvanlivost těchto „nových“ tomahawků. Podobné vlastnosti byly velmi žádané, protože tomahawky se nepoužívaly jen k boji, ale i jako nástroje například k sekání dřeva anebo porcování masa. Svou popularitu si získaly i varianty tomahawků upravené jako dýmky. Nesmíme zapomínat také na to, že tomahawk pro indiány znamenal rovněž symbol náčelnické autority a samotný symbol války - indiány používaný termín „vykopat válečnou sekeru“.

 

Weeping Heart Hawk - zdobená novinka roku 2020

Weeping Heart Hawk - zdobená novinka roku 2020

 

Tomahawky byly tedy důležitou součástí indiánského arzenálu. Indiáni je používali v bojích s nepřátelskými kmeny a samozřejmě i v boji s bílými kolonizátory. Jednou z bitev, ve které byly tomahawky úspěšně použity, byla bitva z 28. prosince 1835. Tehdy proti sobě stáli američtí vojáci proti indiánskému kmenu Seminolů.  Pomocné síly americké armády v počtu 108 mužů, kterým velel major Langhorne Dade, pochodovali územím kmene Seminolů. Tito muži byli na nepřátelském území, které jim nepatřilo, takže věděli, že k něčemu dojde. Šest dní a nocí se potulovali krajinou, přebrodili řeky, prošli lesy i bažinami. Všechna tato místa mohli Indiáni použít k útoku, ale nestalo se to. Američtí vojáci přestali být ostražití a v tu chvíli Indiáni zaútočili. Byli vyzbrojeni puškami s dlouhým dostřelem, tomahawky a noži a pouze jeden americký voják přežil. Aby pověděl, co se stalo.

 

Dva tomahavky, nebo tomahawk a nůž byly náročné na koordinaci pohybů při boji.

 

V průběhu boje se tomahawk využíval jak v kontaktním zápase muže proti muži při boji zblízka, tak se samozřejmě mohl i na určitou vzdálenost vrhat na nepřítele.

 

Tomahawky jsou v boji velice nebezpečné a účinné zbraně.

Tomahawky jsou v boji velice nebezpečné a účinné zbraně.

 

 

V době jednoranných pistolí a předovek, tak mohl tomahawk představovat další účinnou zbraň jednotlivce. Své místo si tomahavky našly i v řadě jednotek pravidelné armády USA. Vůbec prvními, kdo používal tomahawky byli oddíly Rogers Rangers – původně rota dobrodruhů z New Hampshiru, kteří se účastnili tzv. Francouzsko-indiánské války v letech 1754-1760. Tito obávaní bojovníci pod vedením majora Roberta Rogerse se velmi proslavili při plnění zvlášť riskantních úkolů. 

 

Ukázka vedení seků z knihy The Fighting Tomahawk.

 

Tomahawky made in Cold Steel

Společnost Cold Steel začala vyrábět své varianty tomahawků v roce 1995. V současné době nabízí například tyto modely: Rifleman’s Hawk, Spike Hawk, Trail Hawk, Frontier Hawk, Norse Hawk, Pipe Hawk a Competition Throwing Hatchet.

 

Modely tomahawků od Cold Steelu

Modely tomahawků od Cold Steelu

 

Novinkami pro rok 2020 jsou: Spontoon Hawk, Weeping Heart Hawk, Diamond Spontoon Hawk, Hudson Bay Tomahawk a Professional Throwing Hatchet.

 

Vybrané novinky tomahavků Cold Steel pro rok 2020

Vybrané novinky tomahavků pro rok 2020

 

Topůrka všech tomahawků jsou vyrobena ze dřeva Ořechovce a jsou dlouhá 558 mm.

 

Ořechovec používaný firmou Cold Steel je extrémně pevný a odolný proti lámání

Ořechovec je extrémně pevný a odolný proti lámání

 

Hlavice jsou vyrobeny z nástrojové uhlíkové oceli 1055 High Carbon. Obsah uhlíku a nízké legování z této oceli činí velmi pevný materiál, který není náchylný ke křehkosti a zároveň se hodí pro výrobu ostří namáhaných nárazy. Hlavice je k topůrku přimontovaná pomocí jednoho imbusového šroubu.

 

Hlavice tomahawků Cold Steel je nahrubo napasovaná a připevněná imbusem.

Hlavice je nahrubo napasovaná a připevněná imbusem. 

 

Nesmíme zapomenout také na plastové modely: Indian War Club a Gunstock War Club. Jedná se o moderní kopie původních indiánských válečných palic a kyjů. Jsou vyrobeny z černého odolného plastu – polypropylenu a doplněny o ocelové hroty z oceli 1055 High Carbon.

 

Dvě bojové palice z dílny Cold Steelu.

Dvě bojové palice z dílny Cold Steelu.

 

Tomahawky od Cold Steelu používám již několik let, proto jsem využil možnosti vyzkoušet a otestovat i některé úplně nové modely, z kterých jsem si vybral varianty Weeping Heart Hawk a Diamond Spontoon Hawk.

 

Provádění nejrůznějších technik na 3D dřevěné figuríně.

 

Bojové techniky-různé kombinace seků, úderů či hákování jsem vyzkoušel nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale i na mojí tréninkové dřevěné 3D figuríně. Tomahawky se ovládaly znamenitě a to hlavně díky svému celkovému plně funkčnímu designu.

 

Provádění nejrůznějších technik na 3D dřevěné figuríně

 

Samozřejmě jsem si neodpustil i házení těmito bojovými prostředky. Vyzkoušel jsem si vrhání několika tomahawků na různé vzdálenosti. Tomahawky se mi házely skvěle. Horním obloukem na jednu či dvě otočky a spodním obloukem na jednu otočku. Moje doporučení je, že občas neuškodí překontrolovat dotažení imbusového šroubu, který spojuje kvalitní dřevěné topůrko a ocelovou hlavici.

 

Vrhání tří tomahawků na terč z dřevěných desek.

 

Pokud házíte několik tomahawků najednou, tak se může stát, že trefíte topůrko jiného tomahawku a může dojít k jeho naštípnutí – což se stalo i mě. Pro trénink házení si je dobré zhotovit terč například ze starých prken nebo vrhat tomahawk do plochy špalku. Neházet zbraň do živých stromů a z okolí terče odklidit kameny či jiné „věci“, o které by se mohl při neúspěšných pokusech tomahawk zničit. Pozor - tomahawk má velké destrukční účinky při zásahu jakoukoliv svou částí, proto myslete nejen na svoji bezpečnost, ale i bezpečnost všech přítomných.

 

Technika hodu na jednu otočku z knihy The Fighting Tomahawk.

 

Rozhodl jsem se také vyzkoušet jakou má tomahawk průraznost a to na ochranné kevlarové přilbě. Jednalo se o modely Indian War Club a Weeping Heart Hawk. Používal jsem obouruční úchop a razantní úder ze shora. Model Indian War Club se dovnitř bohužel „nedostal“ a to ani při opakovaných pokusech. Naopak Weeping Heart Hawk svým bodcem prošel skrz do hloubky několika centimetrů hned napoprvé.

 

Používal jsem obouruční úchop a razantní úder ze shora.

 

Použité materiály: Domorodí válečníci Severní Ameriky – CHris Mcnab, The Fighting Tomahawk – Dwight McLemore, Zbraně mezinárodní encyklopedie – kolektiv autorů

Odeslat článek známému   Vytisknout