Zavírací nože Ti-Lite

Zavírací nože Ti-Lite

Podle společnosti Cold Steel jsou zavírací nože Ti-Lite inspirovány Italskými zavíracími noži stileto z období padesátých let minulého století. Určitou zajímavostí je, že podle autora knihy The Sicilian Blade pana Vita Quattrochiho byl a je v rámci Sicilského boje se stiletem vyučován přímý bod, jako jedna z prioritních technik, pokud se ještě navíc tato technika zkombinuje s použitím bundy či pláště, který máte omotaný okolo nedominantní ruky, tak máte velkou šanci překvapit svého protivníka a ukončit tak boj ve svůj prospěch.

 

Text a foto: Martin Hradecký

 

Kniha The Sicilian Blade, autentická verze italského vyskakovacího nože a model Ti-Lite vyroben firmou Cold Steel.

Kniha The Sicilian Blade, autentická verze italského vyskakovacího nože a model Ti-Lite.

 

Phil Boguszewski a nože Ti-Lite

Společnost Cold Steel začala vyrábět nože Ti-Lite v roce 2001. Designérem těchto specifických zavíracích nožů byl pan Phil Boguszewski. Phil byl velmi uznávaný americký výrobce nožů na plný úvazek, který se specializoval na zavírací nože a také velmi zpopularizoval tzv. flipperové otevírání. Svůj první nůž prodal již v roce 1979 a člen cechu Knifemakers Guild se stal v roce 1984. Oficiálně spolupracoval nejen s firmou Cold Steel, ale také například se společností Benchmade. Phil Boguszewski bohužel zemřel v roce 2013, ale jeho modely Cobra a King Cobra jsou dodnes velmi ceněné sběratelské kousky.,

 

Phil Boguszewski byl velmi uznávaný americký výrobce nožů.

 

V současné době nabízí Cold Steel zavírací nože Ti-Lite ve čtyřech provedeních a dvou velikostech – menší o celkové délce 225 mm a větší o celkové délce 330 mm.

 

Oba testované modely – menší i větší verze Ti-Lite Zy-Ex od firmy Cold Steel.

Oba testované modely – menší i větší verze Ti-Lite Zy-Ex.

 

Varianty standard jsou vyrobeny z oceli S35VN a rukojeti jsou z hliníku 7075. Šedá povrchová úprava čepelí je pomocí EDP – Electric Discharge Plating. Varianty Zy-Ex jsou vyrobeny z oceli AUS 8A a na rukojetích je použit materiál Long Zy-Ex. Varianty G-10 Ti-Lite jsou vyrobeny z oceli S35VN a rukojeti z materiálu G-10. Zde jsou černé povrchové úpravy čepelí dosaženy pomocí DLC – Diamond Like Coating.

 

Modely Ti-Lite, v současné době nabízené společností Cold Steel.

Modely Ti-Lite, v současné době nabízené společností Cold Steel.

 

Poslední provedení je novinka letošního roku – Lynn Thompson Ti-Lite. Tato limitovaná série je vyrobena z oceli 440 C, rukojeť je z materiálu Green Zy-Ex a je zde použita vlnitá/plamenná čepel inspirovaná zbraní kris. Tato varianta se vyrábí pouze ve větším provedení.

 

Detail čepele novinky letošního roku – Lynn Thompson Ti-Lite. Je zde použita vlnitá/plamenná čepel inspirovaná zbraní kris.

Detail čepele novinky letošního roku – Lynn Thompson Ti-Lite. Je zde použita vlnitá/plamenná čepel inspirovaná zbraní kris. 

 

U všech modelů je použit stejný pojistný systém a i stejný systém otevírání.

 

Ti-Lite modely Zy-Ex a Standard.

 

K testování byly vybrány obě varianty modelů Zy-Ex Ti-lite. Kratší verze označená jako 4 palcová (jedná se o délku čepele) má celkovou délku 225 mm a hmotnost 113 g. Samotná délka čepele je tedy 101 mm a její tloušťka je 3 mm. Delší verze označená jako 6 palcová má celkovou délku 330 mm a hmotnost 209 g. Zde je tloušťka čepele 4 mm a její délka je 152 mm. Oba nože jsou vyrobeny z oceli AUS 8A. Jedná se o japonskou martenzitickou nerez ocel, jejíž přednostmi jsou vysoká tuhost, korozivzdornost, dobrá trvanlivost ostří a snadné opětovné broušení. Společnost Cold Steel ne náhodou používá tuto ocel již 30 let.

 

Detail čepele testovaného nože Ti-Lite od Cold Steel.

Detail čepele testovaného nože.

 

Rukojeti jsou vyrobeny z materiálu označeného jako Zy-Ex (používá se také označení zytel), což jsou v podstatě materiály vyrobené kombinací termoplastických polyamidů a pryskyřice, tedy v podstatě nylonové pryskyřice. Někteří výrobci užívají označení FRN, které je zkratkou pro Fiberglass Reinforced Nylon - nylon zpevněný skelnými vlákny.

 

Rukojeť a detail kovového klipsu nože Ti-Lite od Cold Steel.

Rukojeť a detail kovového klipsu.

 

Nože jsou dále vybaveny pojistným systémem linerlock a kovovým klipsem pro komfortnější nošení v kapse. Čepel je vždy jednostranně broušena a je použit tzv. spear point hrot. Oba modely Ti-Lite využívají tzv. flipperové otevírání. Flipper se aktivuje tlakem ukazováku, a pokud je to potřeba, i následným švihem ruky. Jedná se o pevné zdrsněné výstupky, které jsou součástí čepele a v otevřeném stavu vytvoří či spíše naznačí spodní i horní záštitu.

 

Jako pojistný systém u nože Ti-Lite je použit linerlock.

Jako pojistný systém je použit linerlock.

 

Zároveň může být použit i druhý výstupek na čepeli například pro zaháknutí za okraj kapsy a následné otevření. Jedná se tedy samozřejmě o modely nožů typu one hand. Čepel je vždy ještě opatřena jednostranným kolíkem. Díky tvaru čepele nůž velmi dobře bodá. Jednoduchý tvar rukojeti naprosto koresponduje s předlohou tzv. Italských vymršťovacích/vyskakovacích nožů. Střenky rukojetí jsou ještě doplněny řadou otvorů a to zřejmě pro komfortnější úchop, odlehčení materiálu a zajímavý design nože.

 

Nože Ti-Lite jsou inspirovány Italskými zavíracími noži stileto z období padesátých let minulého století.

Nože Ti-Lite jsou inspirovány Italskými zavíracími noži stileto z období padesátých let minulého století.

 

Test nože: Zavírací nože Ti-Lite jsem se samozřejmě snažil několik týdnů cíleně testovat a používat. Celkový vzhled těchto nožů je docela agresivní a hlavně větší verze po otevření budí okamžitý respekt. Držení nože  - pevné i reversní je vyhovující, palcový (tzv. šavlový) úchop je trochu nepříjemný a to když se palec opírá o výstupek na čepeli. Tento výstupek je záměrně zdrsněn a má ostré hrany. Kovový klips je naprosto funkční, je jen škoda že ho nelze přehodit na druhou střenku rukojeti.

 

Technika omotané bundy na nedominantní ruce a nůž připravený na rychlý přímý bod. 

 

Takto je nůž nošen v kapse pomocí klipsu prioritně určen pro praváky. Hmotnost malé varianty Ti-Litu i jeho rozměry v zavřeném stavu jsou naprosto vyhovující pro každodenní nošení. Otevírání nožů jsem porovnal s modely Luzon, které jsem nedávno také testoval. Bohužel musím přiznat, že modely Ti-Lite se otevíraly hůř. Nejvíce se na tom podepisuje tvar a velikost výstupků na čepeli, které jsou menší a ostřejší. Otevírání například o lem kapsy bylo již po několika desítkách otevřeních značně znát na materiálu kapsy.

 

Technika otevření pomocí zaseknutí o lem v kapse.

Technika otevření pomocí zaseknutí o lem v kapse.

 

 

Test pojistného systému linerlock dopadl skvěle. Nože nebyly ani po cca patnácti silných úderech rubovou stranou čepele do dřevěného trámku nijak poškozeny či dokonce zavřeny. Pojistný systém nadále fungoval naprosto výborně.

 

Test pojistky u nože Ti-Lite dopadl výborně.

Test pojistky dopadl výborně.

 

Oba testované nože velmi dobře obstály také při řezání i sekání různých materiálů. Hladké ostří se osvědčilo a svůj podíl na tom zajisté mělo i kvalitní nabroušení od výrobce. Naprosto bez problémů jsem zahrocoval různě silné větve či smrkové latě.

 

Naprosto bez problémů jsem zahrocoval různě silné větve či smrkové latě.

 

Dále jsem provedl, jako u většiny mnou testovaných nožů-test odolnosti hrotu. Používal jsem standardní smrkový trám. Menší varianta Ti-Litu obstála se ctí a tento hrot nebyl ohnut ani zlomen a to ani po cca patnácti silných bodech s následným lámáním do různých směrů. Bohužel u větší varianty Ti-Litu došlo k mírnému ohnutí hrotu a to zřejmě díky použití velmi tenkého/vlasového hrotu u tohoto modelu. Přesto nůž dále fungoval naprosto standardně.

 

Při testu hrotu došlo u větší verze Ti-Litu k mírnému ohnutí hrotu.

Při testu hrotu došlo u větší verze Ti-Litu k mírnému ohnutí hrotu.

 

Více jsem se zaměřil také na bodné techniky. Probodnul jsem například standardní pneumatiku z boku, naskládanou kůži o tloušťce cca 30 mm a naskládané díly gumové podešve o tloušťce cca 30 mm.

 

Nožem Ti-Lite jsem probodnul také naskládanou kůži o tloušťce cca 30 mm a naskládané díly gumové podešve o tloušťce cca 30 mm.

Probodnul jsem také naskládanou kůži o tloušťce cca 30 mm a naskládané díly gumové podešve o tloušťce cca 30 mm.

 

Prorazil/probodnul jsem také opakovaně čerstvý zelený bambus madake o průměru cca 45 mm. Tento bambus jsem dále i silově naštípal. Nože vše zvládly bez problémů.

 

Probodnul jsem i standardní pneumatiku z boku.

 

Různé bojové techniky a jejich kombinace jsem vyzkoušel jak na mé 3D dřevěné figuríně, tak i na tréninkové dřevěné desce.

 

Různé bojové techniky a jejich kombinace jsem vyzkoušel i na mé 3D dřevěné figuríně.

 

Nože se dobře ovládaly v pevném i reversním držení. Kombinace technik různých řezů a bodů se ukázaly jako naprosto vyhovující.

 

Různé bojové techniky praktikované nožem Til-Lite a jejich kombinace jsem vyzkoušel i na tréninkové dřevěné desce.

Různé bojové techniky a jejich kombinace jsem vyzkoušel i na tréninkové dřevěné desce.

 

Testované nože Ti-Lite mají splňovat záměr výrobce a to nabídnout široké veřejnosti zajímavé, tradičními noži inspirované varianty zavíracích nožů, které jsou moderně zpracované a nabízejí se v několika variantách. Ačkoliv tyto nože nepatří „do mého šálku čaje“, tak určitě mnoho lidí osloví.

 

Nožem Ti-Lite jsem prorazil/probodnul také opakovaně čerstvý zelený bambus madake.

Prorazil/probodnul jsem také opakovaně čerstvý zelený bambus madake.

Odeslat článek známému   Vytisknout