Legenda jménem Master Tanto

Legenda jménem Master Tanto

Již od svého založení (rok 1980) společnost COLD STEEL vyráběla a propagovala své modely pevných nožů, které byly inspirované japonskými tradičními chladnými zbraněmi. Vznikla tak například verze „Americké Tanto“, které je specifické právě svým tvarem hrotu a vzhledem čepele. Zároveň se firma Cold Steel snažila své výrobky komerčně zpopularizovat a to převážně formou natáčení specifických videí při zátěžových testech jednotlivých produktů.

 

Text a foto: Martin Hradecký

Použité materiály: internet/wikipedie a článek Tantó od Jakuba Zemana

 

 

 

 

První tanto modely, které f. Cold Steel začala nabízet, neměly záštitu a rukojeť byla vyrobena z materiálu mikarta. Nože byly dodávány s koženým pouzdrem a bohužel se mi nepodařilo přesně zjistit, jaký typ ocele byl v té době používán na čepelích (snad 400 Series Stainless). Přibližně od roku 1983 začala vyrábět firma Cold Steel model pevného nože tanto, který měl mosaznou hlavici (konec rukojeti) a spodní záštitu. Dále měl rukojeť vyrobenou z materiálu kraton a celkový vzhled, který přetrval do dnešních dnů.

 

Původní Master Tanto in San Mai III s mosaznou záštitou od společnosti Cold Steel.

Původní Master Tanto in San Mai III s mosaznou záštitou.

 

Označení Master Tanto se údajně používá až od roku 1988. V roce 1992 byla mosazná hlavice a spodní mosazná záštita nahrazena nerezovou variantou. Ocel použitá na čepelích modelu Master Tanto se v průběhu let výroby také měnila. Mimo nejpoužívanější kombinovaný materiál San Mai III, byla také používaná ocel 400 Series Stainless, AUS-8A, AUS-10A a CPM3-V. Mnoho let byly modely Master Tanto (i většina ostatních modelů tanto) vyráběny v Japonsku, poslední léta jsou vyráběné na Taiwanu.

 

Model pevného nože – Master Tanto

Celková délka nože Master Tanto je 292 mm a jeho hmotnost je 263 g. Délka čepele je 152 mm a její tloušťka je 5 mm. Je použit hrot typu American Tanto někdy je též tento typ hrotu nazýván jako moderní tantó -  jde o opačně klopený kosý hrot. Čepel je vyrobena z oceli VG 10 San Mai III a je použité pouze hladké ostří.

 

Detail hrotu – jedná se o typ tzv. Americké Tanto.

Detail hrotu – jedná se o typ tzv. Americké Tanto.

 

Délka rukojeti je 140 mm a dále ji tvoří i spodní záštita a hlavice na konci rukojeti. Spodní záštita i hlavice jsou vyrobeny z pevného celistvého kusu nerezové oceli. Hlavice je ještě opatřena otvorem pro závěsnou šňůru. Rukojeť je vyrobená z kvalitního materiálu Kray-Ex™ neboli Kratonu. Kraton je druh polymeru nahrazující pryž vyráběný z ropy. Může být odléván do tvaru rukojeti nože nebo její části a velice dobře absorbuje nárazy, nůž v ruce neklouže a poskytuje tak velice jistý úchop. Oválná rukojeť obklopuje full tang čepel, je vroubkovaná a má hrubou texturu pro jistý a bezpečný úchop.

 

Rukojeť nože Master Tanto je vyrobena z materiálu kraton. Všimněte si spodní záštity a hlavice.

Rukojeť nože je vyrobena z materiálu kraton. Všimněte si spodní záštity a hlavice.

 

Pouzdro je vyrobeno ze speciálního plastu označeného jako Secure-ex. Dále je toto pouzdro opatřeno nastavitelným nylonovým průvlekem na opasek, který je připevněn dvěma šrouby plastovou částí průvleku k tělu pouzdra a který se zapíná na druk (spolu se suchým zipem). Pouzdro je ještě vybaveno několika otvory pro různé možnosti uchycení. V současné době je pro tradicionalisty možnost dokoupení také koženého pouzdra na opasek.

 

K noži Master Tanto od Cold Steel je standardně dodáváno plastové pouzdro, které je ještě opatřeno nastavitelným nylonovým průvlekem na opasek. U dovozce je také možné si pořídit i originální kožené pouzdro.

K noži je standardně dodáváno plastové pouzdro, které je ještě opatřeno nastavitelným nylonovým průvlekem na opasek. U dovozce je také možné si pořídit i originální kožené pouzdro.

 

 

Co je San Mai ?                                             

Technologie San Mai vychází z praktik výrobců japonských mečů. Jde o sendvičovou skladbu čepele z vrstev o rozdílné tvrdosti. "San mai" se z Japonštiny překládá zhruba jako tři ploché věci. San jsou tři a Mai je počítadlo jednotek pro ploché objekty.  Tento termín a jeho kořenové honsanmai se používá k popisu této konstrukční metody po mnoho stovek let. Označuje, kdy se používají tři vrstvy oceli. Uprostřed plátu reprezentující čepel je tvrdá ocel s vysokým obsahem uhlíku a dalších legujících prvků. V našem případě VG-10, která je zušlechtěna na vysokou mez pevnosti, neboli minimálně popuštěna.

 

Na čepeli nože Mastr Tanto je patrná linka předělu mezi oběma vrstvami oceli.

Na čepeli je patrná linka předělu mezi oběma vrstvami oceli.

 

 

Horní vrstvu z obou stran tvoří středně, ale spíš nízkouhlíková ocel, která je naopak vysoce houževnatá a tak slouží jako "arrestor" (něco jako zastavovač!) mikrotrhlinek, které vznikají ve velmi tvrdé vrstvě vysokouhlíkové oceli. Čepel se tak stává maximálně odolná proti ztrátě ostří (tvrdá faseta) bez nebezpečí zlomení (houževnaté vrchní vrstvy). Roste tak především odolnost čepele při sekání, ale i mírnému páčení. Společnost Cold Steel v současné době vyrábí z materiálu San Mai čepele u těchto modelů: Master Tanto, Magnum Tanto II, Magnum Tanto IX, Magnum Tanto XII, SRK, Recon Tanto, Trail Master, Tai PanMaster Hunter, Outdoorsman a velmi luxusní provedení loveckého nože Custom Quality Pendleton Hunter.

 

Společnost Cold Steel nabízí ve variantě San Mai například modely: Recon Tanto, SRK, Tai Pan, Trail Master a Master Hunting.,

Společnost Cold Steel nabízí ve variantě San Mai například modely: Recon Tanto, SRK, Tai Pan, Trail Master a Master Hunting.

 

Historie japonských nožů a dýk

Podle definice je tantó japonská chladná zbraň s čepelí délky pod 1 šaku což je cca 30 cm. Japonská dýka tantó (v originále se používá dlouhé ó) se údajně vyvinula ze staršího nože tósu a to již v období Heian (794-1185), nicméně jejím zlatým věkem se stalo období Kamakura (1185-1333), kdy se výroby této původně čistě bojové zbraně chopili tehdejší nejlepší mečíři. Tantó je jednosečná zbraň, která má v základním provedení kovanou železnou záštitu a krátkou rukojeť, většinou o délce rovnající se šířce dlaně. V 15. a 16. století se v Japonsku rozrostla poptávka po čistě účelových bojových zbraních.

 

Originální japonská vyřezávaná dřevěná maska Hanya a Master Tanto.

 

Vznikly i další krátké čepelovité zbraně, jako například dýka aikuči, hamidači, joroidoši – probíječ zbrojí, kaiken – druh tantó nošený a používaný převážně ženami či kubikiri neboli řezač hlav. Zajímavostí byl druh tantó, který používali japonští středověcí hasiči. Čepel jejich nástroje měla zubaté ostří, jednalo se tedy víceméně o malou pilku. Tantó se díky svým rozměrům v minulosti stalo také ideálním nástrojem pro sebevraždu rozpáráním si vlastního břicha - seppuku. Tantó měli občas jako svou nepředpisovou zbraň i vojáci císařské armády ve válkách 20.století, známé jsou především dýky tókótai (kamikaze) v jednoduchých montážích širasaya. Společnost Cold Steel se hrdě hlásí k tomu, že se nechala inspirovat tradičními japonskými čepelovitými zbraněmi při vzniku svých nožů typu tanto.

 

Tradiční tanto a japonský pracovní nůž kiridashi spolu s modelem Master Tanto.

Tradiční tanto a japonský pracovní nůž kiridashi spolu s modelem Master Tanto.

 

Test nože:

Kvalitu ostří (nůž se vyrábí pouze ve variantě s hladkým ostřím), jsem testoval na mnoha rozličných materiálech. Porcoval jsem různé potraviny (ovoce, maso, zeleninu, houby), zahrocoval několik silných větví listnatých i jehličnatých stromů.

 

Nakrájet čerstvé houby – žádný problém.

Nakrájet čerstvé houby – žádný problém.

 

Opracovával jsem (přesekával a zahrocoval) také například několik smrkových latí i silnější trám. Přeřezával jsem například i horolezecké lano, kožený opasek či silnou gumu. Vyzkoušel jsem také sekat volně visící jutové lano a to o průměru 20 mm a 30 mm.  Řezné a hlavně sečné vlastnosti nože byly opravdu vynikající. Svou roli určitě sehrálo i velmi kvalitní nabroušení od výrobce. Plastové pouzdro naprosto plní svou funkci. Lze jej využít a nosit několika způsoby.

 

Přesekat/přepůlit dřevěný trám šlo s modelem Master Tanto vcelku dobře.

Přesekat/přepůlit dřevěný trám šlo s modelem Master Tanto vcelku dobře.

 

Test hrotu jsem realizoval nejprve standardně – stejným způsobem jako u jiných mnou testovaných nožů. Do smrkového dřeva/prkna jsem provedl cca 20 bodů s následným vylamováním do různých směrů. Dále jsem opakovaně probodnul klasický plechový barel. Hrot nože nebyl při žádné této činnosti ohnut ani zlomen. 

 

Test hrotu Nože Master Tanto dopadl dobře – nůž nebyl ohnut ani zlomen a to jsem provedl cca 20 bodů do dřevěné desky s následným vylamováním do různých směrů.

Test hrotu dopadl dobře – nůž nebyl ohnut ani zlomen a to jsem provedl cca 20 bodů do dřevěné desky s následným vylamováním do různých směrů.

 

Rozhodl jsem si tento nůž vzít s sebou i na rybolov, abych ho vyzkoušel při specifické činnosti – zpracování ryb. Podařilo se mi ulovit jednoho většího okouna říčního a úhoře říčního. Obě ryby jsem následně očistil a vykuchal a to rovnou v přírodních podmínkách. S nožem Master Tanto se pracovalo bezproblémově.

 

COLD STEEL Master Tanto

Na rybolovu jsem využil testovaný nůž a použil ho k základnímu zpracování ryb v přírodních podmínkách.

 

Bojové techniky, různé kombinace bodů a řezů, jsem vyzkoušel nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale např. i na 3D dřevěné figuríně určené na boj s nožem. Nůž se ovládal jak ve standardním tak i v reversním držení absolutně v pohodě.

 

Nůž si poradil s přeseknutím 30mm tlustého lana.

Autor článku Martin H. při sekání volně visícího lana o tloušťce 30 mm.

 

Další částí testu bylo zatloukání improvizovaných dřevěných kolíků a to pomocí ploché části čepele. Při razantním zatloukání mne zajímala odolnost nože a jeho houževnatost při tomto nevšedním použití.

Zatloukal jsem několik silnějších částí zahrocených větví do země, přibližně 6 cm hluboko.

Zatloukal jsem několik silnějších částí zahrocených větví do země, přibližně 6 cm hluboko. 

 

Zatloukal jsem několik silnějších částí zahrocených větví do země, přibližně 6 cm hluboko. Díky své hmotnosti a robustnosti čepele se i tato činnost dala s nožem zvládnout. Nůž vydržel bez újmy.

 

Zahrocoval jsem několik větví z listnatých i jehličnatých stromů.

 

Zaměřil jsem se také na speciální štípání a sekání, kdy jsem si vypomáhal kusem polena či silné větve, kterými jsem opakovaně vedl údery do hřbetní části čepele, tak abych přepůlil či oddělil dřevo, které jsem potřeboval naštípat. Chvílemi jsem samozřejmě i silově páčil. Nůž nebyl při žádné činnosti nijak poničen a vše zvládl perfektně.

 

Lehce proražený plechový barel nožem Master Tanto.

Lehce proražený plechový barel.

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout